NSS zamítl stížnost Jihočeských matek, týkající se Dukovan

- Aktuality autor: Jakub Procházka

Občanskému sdružení Jihočeské matky se nepodařilo dosáhnout toho, aby se mohlo účastnit řízení o prodloužení provozu Jaderné elektrárny Dukovany. Stížnost sdružení proti nepříznivému verdiktu Městského soudu v Praze nyní zamítl Nejvyšší správní soud.

Informaci z úřední desky potvrdila předsedkyně Jihočeských matek Monika Machová Wittingerová. 

Řízení před Státním úřadem pro jadernou bezpečnost (SÚJB), jež se týkají atomových elektráren, se podle zákona účastní jen provozovatel, tedy ČEZ. Ekologové podobnou praxi dlouhodobě kritizují, zastání ale v minulosti nenašli ani u Ústavního soudu. Také proto nynější verdikt Nejvyššího správního soudu Jihočeské matky nepřekvapil. 

Novelizace atomového zákona

"Je to stále o tom samém. Je to jeden z důvodů, proč se snažíme o novelizaci atomového zákona, aby se řízení mohla účastnit také občanská sdružení a obce," řekla Machová Wittingerová. Nejvyšší správní soud zatím odůvodnění svého rozhodnutí nezveřejnil, má na to třicet dní. 

Ekologové už řadu let tvrdí, že zprovozňování a rozšiřování atomových elektráren je problematika související s ochranou přírody a životního prostředí. Riziko pro život lidí, jejich majetek i kvalitu životního prostředí podle aktivistů vyplývá přímo ze základních principů jaderné štěpné reakce. Upozorňují na to, že by měli mít právo se vyjádřit

 SÚJB i ČEZ jako provozovatel Temelína zastávají opačné stanovisko. Míní, že atomový zákon je specifická norma, která ohledně účasti v řízení hovoří jednoznačně. Dukovany jsou v provozu od roku 1985 a spolu s mladší atomovou elektrárnou v jihočeském Temelíně, která funguje od roku 2000, představují největší tuzemské zdroje elektřiny.

Tagy: soud stížnost dukovany

Zdroje: ČTK