NSS potvrdil Primě pokutu čtvrt milionu za drastické záběry v seriálu

- Aktuality autor: Jakub Procházka

Nejvyšší správní soud (NSS) s konečnou platností potvrdil televizi Prima pokutu 250 tisíc korun za drastické záběry v jedné z epizod amerického seriálu Sběratelé kostí. V odpoledním vysílání diváci v únoru 2008 viděli v TV seriálu například mumifikované lidské tělo a uříznutou ruku.

Placeholder

Placeholder,zdroj: Archiv

Prima se proti pokutě nejprve bránila u Městského soudu v Praze. Následnou kasační stížnost ve středu zamítl Nejvyšší správní soud.

Podle Rady pro rozhlasové a televizní vysílání (RRTV) Prima chybovala, když ve vysílacím čase mezi 06:00 a 22:00 odvysílala pořad, který by mohl šokovat a negativně ovlivnit děti a mladistvé. Epizoda Mumie ve zdi se na obrazovku dostala v 15:45. Seriál Sběratelé kostí pojednává o soudních antropolozích, kteří pomocí vědeckých metod objasňují morbidní zločiny. 

Scéna s oddělováním kůže od zbytků tkáně

Analytický odbor RRTV uvedl, že sporná epizoda obsahovala obrazové sekvence a dialogy ohrožují fyzický nebo mravní vývoj dětí. Objevila se v ní řada scén zobrazujících fyzické násilí a části lidských ostatků. Nejdrastičtějším způsobem působí záběry uříznuté lidské ruky a následující scéna s oddělováním kůže od zbytku tkáně, uvedla mediální rada. Nelíbilo se jí ani realistické zobrazení mumifikovaného těla na laboratorním stole. 

Městský soud v Praze nejprve pokutu zrušil. Rada se ale úspěšně obrátila na Nejvyšší správní soud, který nařídil nové projednání věci. Zdůraznil tehdy například to, že Prima dostala pokuty za brutální výjevy ve vysílání vícekrát. Pokud je mládež vystavena agresivním záběrům opakovaně, má to větší dopad na podvědomí a může se to projevit v představivosti, způsobu přemýšlení a chování, uvedl tehdy NSS. 

Kasační stížnost k NSS

Městský soud se pak loni v dubnu sporem o pokutu zabýval podruhé. Tentokrát se již postavil na stranu RRTV a pokutu potvrdil. Prima pak podala kasační stížnost k NSS. Tvrdila v ní, že rozhodnutí rady o pokutě je nezákonné. Radní prý nesprávně vyhodnotili posuzovaný pořad a jeho způsobilost ohrozit vývoj dětí. NSS ale nenašel důvod k zásahu. Podrobné odůvodnění svého nového rozsudku zatím nezveřejnil. 

Pokuty kvůli násilným scénám uděluje televizní rada poměrně často. Pokud televize se sankcí nesouhlasí, končí jednotlivé případy u Městského soudu v Praze, případně u Nejvyššího správního soudu, výjimečně až u Ústavního soudu. Například v roce 2009 potvrdil NSS Nově pokutu 150.000 korun za odvysílání detailních záběrů uříznuté hlavy v seriálu Kriminálka Las Vegas.

Tagy: pokuta prima NSS

Zdroje: ČTK