Nový hit dubajských večírků: nealkoholické víno s plátky zlata
11. 9. 2014 – 18:17 | Zpravodajství | Petr Kubec

Pokud plánujete dovolenou do Dubaje, nezapomeňte si vyčlenit 150 dolarů (asi 3200 korun) na nejnovější dubajský hit v oblasti vín - nealkoholické šampaňské s kousíčky plátků jedlého čtyřiadvacetikarátového zlata. Neočekávejte však žádnou nebývalou chuť - zlato je ve víně z čistě estetických důvodů.
"Zlato uvnitř nemá žádný dobrý důvod, kromě toho, že je to zábavné, je to fantastické, je to pošetilé, je to naprosto dubajské," řekl agentuře Reuters manažer společnosti Lootah Premium Foods, která víno distribuuje, Tony Colley.
Majitel restauraci Bystro Josh Benson, která začala nealkoholické víno nabízet před několika dny, si myslí, že je to dobrá nabídka. Podle něj je pro lidi, kteří nemohou pít, mnohem příjemnější dát si se steakem raději nealkoholické víno než Pepsi. Výrobce doporučuje toto víno zvláště k boloňským špagetám nebo ke slávkám na námořnický způsob.
Víno vyrábí španělská společnost Dismark Products, jejíž značka Lussor nabízí řadu různých červených a bílých nealkoholických vín. Hrozny pocházejí z vinic ve Španělsku, alkohol se z vína dostává prostřednictvím německé vakuové technologie.
Myšlenka nealkoholických vín není nic nového. Podle Colleyho je však tato značka velmi odlišná, protože její víno na rozdíl od dalších nealkoholických vín neobsahuje glycerin, cukr nebo aditiva.
Islám, který je dominantním náboženstvím na arabském Blízkém východě, zakazuje konzumaci alkoholu. Toto pravidlo však není v jednotlivých muslimských zemí všeobecně uplatňováno a rozdíly v jeho aplikaci jsou patrné i v sedmi emirátech Spojených arabských emirátů. V liberální Dubaji se alkohol podává na místech, která k tomu mají licenci, jako jsou hotelové bary. Konzervativnější emirát Šardžá zcela zakazuje konzumaci alkoholu.
Halal znamená v islámu povolený a jsou tak označovány potraviny nezávadné z hlediska náboženských předpisů.