Nová ukrajinská vláda má vzniknout až ve čtvrtek

- Aktuality autor: Lucie Hyblerová

Ukrajinský parlament odložil vytvoření nové vlády na čtvrtek. Oznámila to agentura Reuters s odvoláním na předsedu sněmovny. Původně se předpokládalo, že poslanci se budou jmenováním koaliční vlády zabývat již dnes. 

Ukrajina, Kyjev

Ukrajina, Kyjev,zdroj: Profimedia.cz

"Hlasování o vládě národní jednoty by mělo být ve čtvrtek," prohlásil Oleksandr Turčynov, který po svržení prezidenta Viktora Janukovyče plní vedle funkce předsedy parlamentu rovněž roli prozatímní hlavy státu. Vedení poslaneckých klubů a výbory mají nad složením nového kabinetu "pracovat dnem i nocí". 

Turčynov rovněž uvedl, že se hodlá setkat s představiteli bezpečnostních složek, aby s nimi jednal o "nebezpečných známkách separatismu" v některých částech země. 

V ukrajinských médiích se objevily spekulace, že ruský parlament se chystá k urychlenému a masovému rozdávání ruských pasů obyvatelům Krymu. Ruští poslanci jsou prý navíc připraveni zvážit případnou žádost o připojení poloostrova k Rusku. To sice Moskva vzápětí popřela, nicméně situaci ruskojazyčného obyvatelstva Ukrajiny hodlá ruský parlament věnovat pozornost. 

Své požadavky na složení nové vlády mají i demonstranti z kyjevského náměstí Nezávislosti, zvaného Majdan. Požadují, aby se členem kabinetu nestal nikdo ze stovky nejbohatších Ukrajinců, nikdo z nejvýše postavených úředníků dosavadního režimu či spolupracovníků bývalého prezidenta Janukovyče. Každý z ministrů by přitom měl mít za sebou nejméně sedmiletou praxi v oboru - s výjimkou ministrů vnitra, obrany a šéfa tajné služby. Podmínkou má také být, že se uchazeč o křeslo nezapletl ani do porušování lidských práv, ani do korupce. "Prověříme podle těchto kritérií každého kandidáta a výsledky ohlásíme," slíbili podle agentury Interfax opoziční aktivisté z Majdanu. 

Tagy: Ukrajina nová vláda

Zdroje: ČTK