Vláda rozhodne o vyslání leteckého speciálu pro zraněné Ukrajince

- Aktuality autor: Sebastian Kantor

Česká republika zřejmě vypraví letecký speciál do ukrajinského Kyjeva, aby zpět do Prahy převezl Ukrajince zraněné při násilnostech mezi tamní vládou a proevropsky orientovanými demonstranty. Let se uskuteční asi ve čtvrtek. O vyslání leteckého speciálu bude ve středu jednat vláda. Zranění budou převezeni v rámci humanitárního programu MEDEVAC. 

Český letecký speciál (ilustrační fotografie)

Český letecký speciál (ilustrační fotografie),zdroj: isifa/MAFRA/František Vlček

Program zdravotnických evakuací se používá zejména v oblastech humanitárních katastrof. Opakovaně díky němu v Praze léčili například syrští uprchlíci. Deset až dvacet zraněných dospělých Ukrajinců se přímo v Kyjevě snaží vytipovat pracovníci organizace Člověk v tísni. Podle nich by se mělo jednat zejména o lidi s popáleninami nebo poškozením očí, tedy takové, kteří by se ve vlasti nedostali k řádnému ošetření. 

Připravena přijmout poraněné je například Ústřední vojenská nemocnice ve Střešovicích. 

Situace na Ukrajině vřela v posledních třech měsících. Protivládní demonstrace v Kyjevě propukly poté, co vláda zastavila přípravy podpisu asociační dohody s EU. Konflikt eskaloval minulý týden, kdy v ulicích hlavního města přišly při demonstracích o život desítky lidí. 

V posledních dnech se Ukrajina spěšně zbavuje dědictví bývalé vlády exprezidenta Viktora Janukovyče. Parlamentní frakce by dnes měly oznámit, zda se dohodly na vytvoření většinové koalice a jménu budoucího premiéra přechodné vlády. Dnes zároveň začíná kampaň před mimořádnými prezidentskými volbami, které se z rozhodnutí parlamentu budou konat 25. května. 

Tagy: Ukrajina

Zdroje: ČTK