Dnes je pondělí 30. ledna 2023., Svátek má Robin
Počasí dnes -2°C Občasný déšť se sněhem

Nová šéfka obrany Peake vyvolala hrůzu. Lhala Klausovi?

Nová šéfka obrany Peake vyvolala hrůzu. Lhala Klausovi?
Klaus jmenoval Peake do funkce | zdroj: Mediafax

Prezident republiky Václav Klaus se pozastavil nad tím, že ministryně obrany Karolína Peake den po svém nástupu odvolala svého prvního náměstka, generála Vlastimila Picka. Podle Klause prý buď premiér Petr Nečas povedl jeho, nebo Peake Nečase. Politici napříč opozicí i koalicí jsou z chování Peake znepokojeni.

Ve čtvrtek Karolína Peake odvolala prvního náměstka Vlastimila Picka a šéfa sekce vyzbrojování Pavla Bulanta. Po svém jmenování přitom tvrdila, že nechystá žádné velké personální změny.

„Rozhodnutím jsem nesmírně překvapen. Měl jsem mnoho otazníků nad jmenováním paní Peake, ale byl jsem předsedou vlády ubezpečen, že bude zajištěna kontinuita fungování ministerstva a že tuto kontinuitu bude zajišťovat první náměstek ministra Vlastimil Picek. Buď jsem byl oklamán já panem premiérem, nebo byl oklamán pan premiér paní ministryní,“ uvedl Klaus.

„Karolína Peake postupuje v úplném rozporu s tím, když řekla, že nebude podnikat personální kobercové nálety. Toto je atomová bomba. Odvolala skoro všechny ty, kteří měli o fungování armády nějaké ponětí. Mám velké obavy, kdo je nahradí,“ řekl místopředseda poslaneckého klubu ČSSD Jan Hamáček.

Zdroje: