Nominace Big Brother Awards: Ze soukromí lidí nejvíc ukusují informační technologie

AKTUALITA - Aktuality autor: red

"Je alarmující, že ačkoliv je deklarováno, že zařízení VOZ nebudou provádět plošný odposlech, ze své podstaty přes ně bude nekontrolovaně procházet téměř veškerý internetový provoz. Ačkoliv to zákon vylučuje, bude technicky možné odposlechnout jakýkoliv provoz v síti (libovolného uživatele) pouze na základě rozhodnutí administrátora systému. To generuje vysoká bezpečnostní rizika," varuje otevřený dopis, pod nímž jsou podepsáni šéf CZ.NIC Ondřej FilipZdeněk Zajíček z ICT Unie a Martin Semrád za NIX.CZ.

Mezi nominovanými je dále například Úřad práce ČR za vyžadování kompletních výpisů z bankovních účtů svých klientů nebo ministerstvo průmyslu a obchodu, které dlouhodobě ignoruje rozsudky Soudního dvora EU ve věci plošného sběru dat – tzv. data retention – a odmítá kritizovanou domácí legislativu uvést do stavu požadovaného Evropskou unií.

Nově do nominací přibyla i společnost Home Credit. Ta zavádí praxi, kdy bude žadateli o úvěr prolustrován telefon, zda v něm nemá "škodlivé" kontakty – například lidi, kteří v minulosti dlužili na splátkách. O tomto záměru před několika dny informovaly Lidové noviny.

Tagy: domácí lidská práva ochrana soukromí média a internet právo na soukromí svoboda a demokracie Big Brother Awards

Zdroje: Hlídací Pes