Česká diplomacie řeší citlivý problém: pochybné stavby Ruské federace na českém území
Budovy vystavěné Rusy na pozemcích českého státu či využívání diplomatických objektů ke komerčním účelům. Podle zjištění HlídacíPes.org toto jsou základní body choulostivého jednání probíhajícího na horké lince Praha – Moskva. Česko nyní požaduje po ruské straně nápravu, píše Eliška Hradilková Bártová na webu Hlídací pes.
Když se zástupci Diplomatického servisu – příspěvkové organizace českého Ministerstva zahraničí – rozhodli zkontrolovat seznam nemovitostí, jež mají ve své správě, nestačili se divit.
Na některých pozemcích ve vlastnictví České republiky stojí stavby, které neprošly kolaudací nebo jsou užívány ještě na základě smluv z dob SSSR a ČSSR. A některé reprezentativní budovy jsou místo k diplomatickým účelům využívány soukromými firmami.
Všechny tyto excesy mají společného jmenovatele – Ruskou federaci a její velvyslanectví v Česku. Podle zjištění HlídacíPes.org jsou nesrovnalosti v majetkových poměrech s ruskou stranou nyní v centru pozornosti české diplomacie.
Jednání o jejich narovnání probíhala jak v Praze, tak v Moskvě. V Rusku se uskutečnilo pracovní setkání na konci loňského roku, zatím poslední kolo jednání pak proběhlo letos v červnu.
Do vyjednávání je kromě Diplomatického servisu zapojeno také Ministerstvo zahraničí, Ministerstvo financí a Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových.
"Jde nám o vzájemné narovnání právního vztahu v oblasti nemovitostí tak, aby odpovídaly současné legislativě obou států," uvedla opatrně Irena Valentová z tiskového oddělení Ministerstva zahraničí. "S ohledem na ochranu zájmů ČR a s tím, že jednání nebyla uzavřena, je nebudeme prozatím nijak blíže komentovat."
Ruské velvyslanectví nechalo opakované dotazy redakce zcela bez odezvy.
HlídacíPes.org má však k dispozici přehled všech sporných území, která jsou předmětem jednání na vysoké diplomatické úrovni. Jde především o nemovitosti v Praze, ale také v Jevanech či v Brně.
Nacionalisté místo Beneše
Neoklasicistní vila umístěná v rozlehlé zahradě v Praze 6 byla od roku 1924 po šest let domovem i úřadovnou pozdějšího druhého československého prezidenta Edvarda Beneše. Výstavní dům v pražské Bubenči tehdy obýval ještě coby ministr zahraničí.
Dnes v těchto důstojných prostorách úřaduje třináct soukromých firem. Jednu z nich – Mold Vin CZ – vlastní bývalý vysoký důstojník Československé lidové armády Zdeněk Zbytek. Sídlo tu má i předseda radikálně nacionalistického hnutí Řád národa a Strážci koruny a meče Josef Zickler.
To je však jen jeden z důvodů, proč se Česko rozhodlo nemovitostmi užívanými Ruskem zabývat. Bývalá Benešova vila není jediným případem, kdy budovy převedené do vlastnictví Ruska ještě za dob existence SSSR neslouží původním účelům, ale jsou komerčně využívány.
Stejná situace panuje jen o pár desítek metrů dál přes ulici, ve vile Na Zátorce 12, kde má formálně sídlo dokonce 21 soukromých společností často s ruskými majiteli, či s vlastníky s ruským jménem. Řada z nich je také spjata s přítelem českého prezidenta Miloše Zemana, bývalým vysokým důstojníkem Československé lidové armády Zdeňkem Zbytkem.
Sídlí zde také společnost Fill the Bill, jejíž majitel je skryt za anonymní společností KOV Inc. v Panamě. V honosné budově se před pár lety například konala také soukromá módní přehlídka. V nedaleké budově Pod Kaštany 18 pak působí další dva soukromé subjekty.
Místo diplomatů koberce a auta
Ve dvou případech byly budovy stojící na pozemcích českého státu dokonce prodány, a to neprůhledným soukromým firmám. Podle informací HlídacíPes.org jde o rozlehlé administrativní budovy v Praze – Stodůlkách a v Brně – Žabovřeskách.
V Praze jde o objekt, ve kterém sídlí například prodejna luxusních aut. Celý areál v současné době patří soukromé firmě SSR – Simply Service Rent, s.r.o. s jednatelkou ruského jména, jejíž vlastník sídlí na Kypru.
V brněnském patrovém objektu ležícím na pozemcích Diplomatického servisu pak sídlila například prodejna koberců nebo supermarket. Objekt nyní patří firmě Techmaš Brno, jejíž vlastníkem je ruská společnost VZAO Techmašexport.
Pro českou diplomacii je právě využívání diplomatických a technických objektů na půdě českého státu, za které ruská strana neplatí žádné nájemné, ke komerčním účelům zásadní problém.
"Jedná se o složitou a komplexní problematiku, a to nejen z pohledu práva, ale i historie. Tyto otázky se řeší de facto v novém kontextu od rozpadu Československa a Sovětského svazu," shrnuje Irena Valentová z tiskového odboru Ministerstva zahraničí.
"Cílem jednání s Ruskou federací je dát současný stav budov a pozemků do souladu s platnou legislativou obou států, a to při respektování historického kontextu, mezinárodněprávních závazků obou států a samozřejmě též s přihlédnutím k jejich současným oprávněným zájmům,” dodává diplomaticky.
Rekreace bez kolaudace
Dalším tématem bilaterálních jednání na lince Praha – Moskva jsou stavby bez kolaudace, které na českých pozemcích za uplynulá léta vyrostly.
Podle zjištění HlídacíPes.org Ruská federace například neoprávněně využívá pozemek sousedící s jednou z vil, jež Rusko v Praze vlastní – v ulici Pod kaštany 18.
Na vedlejším pozemku, který patří Diplomatickému servisu, vznikl bazének s ozdobnými sloupky ve zlaté barvě. Vše je obehnané plotem a ještě ohradou z vysokého rákosí, jež chrání před pohledy zvenčí.
Jen o pár set metrů dál vzniklo dokonce celé sídliště, ve kterém je podle diplomatického dokumentu, který má HlídacíPes.org k dispozici, několik domů vedeno dokonce zcela mimo záznamy katastru nemovitostí.
Jde o uzavřený shluk bytových domů ve Schwaigerově ulici v pražské Bubenči obehnaný plotem, který nese název Ruský dům. Sídlí zde například Obchodní zastupitelství Ruské federace či Centrum ruského vzdělávání v Česku. Některé domy ovšem nejsou vůbec v českých záznamech evidovány.
Obdobná situace panuje také v Jevanech, obci ležící třicet kilometrů za Prahou, kde na pozemku českého státu vyrostla celá vila. Rozlehlý objekt, který Ruská federace podle Diplomatického servisu využívala jako hlavní rekreační objekt, vůbec neprošel kolaudací.
Diplomatický servis se nechtěl ke konkrétním problémům vyjadřovat, obecně ale uvedl, že jde často o stavby, které vznikly vlastní výstavbou Rusů v 70.-80. letech minulého století.
"Tyto byly financovány bývalým SSSR na pozemcích poskytnutých tehdy sovětské straně do užívání převážně na základě usnesení vlády ČSSR a následně smlouvou," uvedl ředitel Diplomatického servisu Ladislav Škeřík.
"Několik let probíhají dvoustranná jednání ohledně nové smluvní úpravy užívacích vztahů k pozemkům v souladu s recipročními zájmy ČR," doplnil.
Jednání však dosud nebyla úspěšně uzavřena.
Napsala Eliška Hradilková Bártová pro Ústav nezávislé žurnalistiky
Kurzy
Finance
Kurzovní lístek: 23.11.2024 Exchange s.r.o.
EUR | 25,210 | 25,330 |
USD | 24,210 | 24,390 |