Dnes je pátek 22. září 2023., Svátek má Darina
Počasí dnes 21°C Dešťové přeháňky

Nevyhazovat, opravit! hlásají japonští ševci po vzoru krále Karla

Nevyhazovat, opravit! hlásají japonští ševci po vzoru krále Karla
Ilustrační snímek | zdroj: Profimedia

Proč by se mělo všechno rozbité či poškozené hned vyhazovat, když to půjde opravit? Touto zásadou se řídí i britský král Karel III., přinejmenším pokud jde o oblečení a boty. Stal se tak inspirací i pro ševce ze země vycházejícího slunce.

Nový britský panovník Karel III. je známý mimo jiné tím, že si starou obuv a oděvy nechává raději opravit, než aby je vyhodil. Nyní se tato praxe ujala i v Japonsku, přinejmenším mezi obuvníky, kteří nabízejí oživení cenných bot pomocí takzvané Karlovy záplaty.

Čtyřicetiletý Masatomo Sato pracuje shrbený nad historickým šicím strojem v tlumeně osvětlené dílně v proslulé tokijské čtvrti Šibuja. To on po britském panovníkovi nazval techniku nanášení kožené záplaty na poškozenou obuv a aplikuje tento způsob opravy už asi deset let.

Podle zažitého názoru jde podrážku kožené obuvi vyměnit kdykoli, ale když je poškozena vrchní část boty, je načase pořídit si nový pár. Sato chtěl ale najít způsob, jak by lidé mohli nadále nosit boty, na kterých jim obzvlášť záleží.

Když začala jeho metoda nabírat konkrétní podobu, přemýšlel nad tím, jak ji nazvat. Náhodou uviděl v časopise fotografii Karlových záplatovaných kožených bot a rozhodl se, že techniku pojmenuje po tehdejším princi Charlesovi a nynějším britském králi Karlu III.

Karlova záplata se obvykle šije na poškozená místa kůží podobné textury, jakou mají původní boty. Povrch se opracuje a vyleští tak, aby splynul se strukturou opotřebované boty. Proces završí rozpracování způsobů, jak docílit bezešvých okrajů.

Sato nechává na zákazníkovi, zda má být oprava obuvi co nejméně nápadná, anebo zda se ji naopak odváží nechat vyniknout pomocí originální záplaty.

Někteří zákazníci k němu přicházejí poté, co se jim nepodařilo najít nikoho, kdo by jim dané boty opravil, ale i tak se rozhodli si je ponechat. „Přeji si, aby si lidé užili hodnotu toho, když se dobré věci používají dlouho,“ říká Sato.

Bez údržby vydrží špičkové boty méně než rok, ale při pravidelném leštění mohou vydržet 20 až 30 let, vysvětluje Sato.

Kup jednou, ale dobře

Britský král Karel III., který proslul jako dlouholetý zastánce ekologie, své obleky a kožené boty nosí celá desetiletí, připomíná historička Kaori Nakano, která se zabývá dějinami odívání. Jakmile se opotřebují, nechává je britský panovník podle potřeby záplatovat. Řídí se přitom krédem „Kup jednou, ale dobře“.

„Král Karel otázky životního prostředí vyzdvihuje už půl století, a přestože byly doby, kdy to lidé těžko chápali, jeho vytrvalý postoj je nyní dobře přijímán,“ konstatoval Nakano.

Záplaty se podle japonského sdružení opraven obuvi používají už dlouho. Označení Karlova záplata se však vžilo až v posledních několika letech. Opravny obuvi jsou rozesety po celém Japonsku, hlavně v Tokiu. „Tím, že se (záplata) pojmenovala po králi Karlovi, negativní dojem vyvolaný pocitem, že člověk nosí boty příliš dlouho, zmizel a společnost to snáze přijímá,“ uvedl dvaapadesátiletý šéf sdružení Osamu Hašiguči. 

Zdroje: