Dnes je neděle 27. listopadu 2022., Svátek má Xenie
Počasí dnes 4°C Skoro zataženo

„Nepovedu nelegitimní vládu.“ Švédská premiérka Anderssonová odstoupila hned v den svého zvolení

„Nepovedu nelegitimní vládu.“ Švédská premiérka Anderssonová odstoupila hned v den svého zvolení
Čtyřiapadesátiletá ministryně financí ve funkci nahradí premiéra Stefana Löfvena, který podal demisi před dvěma týdny | zdroj: Profimedia

Nová švédská premiérka, sociální demokratka Magdalena Anderssonová, se vzdala funkce hned v den svého potvrzení v parlamentu.

Bezprostředním důvodem jejího kroku bylo neschválení vládního návrhu rozpočtu. Schválen byl naopak opoziční návrh, načež švédští Zelení oznámili, že novou vládu opouštějí. Čtyřiapadesátiletá politička nyní doufá, že stane v čele menšinové, už čistě sociálnědemokratické vlády.

Anderssonová dnes oznámila, že požádala předsedu parlamentu Andrease Norléna, aby ji zbavil funkce. Zároveň však prý usiluje o to, aby se znovu stala premiérkou.

Norlén žádost sociální demokratky o odchod z křesla šéfky vlády přijal a sdělil, že nyní naváže kontakt s předsedy stran a poradí se s nimi o situaci. O dalším postupu hodlá informovat ve čtvrtek odpoledne.

Švédští poslanci dnes ráno zvolili Anderssonovou jako vůbec první ženu švédskou premiérkou. Už večer se ale tedy funkce opět vzdala poté, co parlament schválil alternativní opoziční návrh rozpočtu, kterého se musí vláda držet.

Zelení, dosavadní menší koaliční partner sociálních demokratů, reagovali oznámením o odchodu z vlády. Nový rozpočet vyjednali opoziční umírnění, křesťanští demokraté a pravicově populističtí Švédští demokraté.

Ve Švédsku je obvyklé, že koaliční vláda odstoupí, když nějaká strana opustí koalici, poznamenala agentura DPA. Anderssonová dnes zdůraznila, že nechce vést vládu, jejíž legitimita byla zpochybněna. Nyní doufá, že se vrátí s čistě sociálnědemokratickou menšinovou vládou. Poukázala přitom na to, že Zelení ji chtějí nadále podporovat.

Dosavadní ministryně financí ve funkci nahradila premiéra Stefana Löfvena, který podal demisi před dvěma týdny. Dnes dopoledne nominaci Anderssonové ve 394členném parlamentu podpořilo 117 poslanců, 174 zákonodárců bylo proti a 57 poslanců se hlasování nezúčastnilo. Anderssonová ke svému zvolení nepotřebovala souhlas většiny poslanců, nicméně potřebovala, aby většina nehlasovala proti ní.

Zdroje: