Nepouštějte uprchlíky z hotspotů v Řecku a Itálii, požaduje Visegrád

- Aktuality autor: roj

Státy visegrádské čtyřky (V4) požadují po summitu Evropské unie, aby zastavení toku migrantů do unie označil za klíčovou prioritu. Řecko a Itálie by podle Visegrádu neměly pouštět uprchlíky jen tak dál do Evropy - v takzvaných hotspotech by měli zůstat až do vyřízení azylu. Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek o tom informoval ostatní unijní ministry, kteří se prý k návrhu staví pozitivně.

Země Visegrádu nechtějí, aby byly hotspoty jen průchozími místy (ilustrační snímek)

Země Visegrádu nechtějí, aby byly hotspoty jen průchozími místy (ilustrační snímek),zdroj: Profimedia.cz

Státy V4 (Česko, Slovensko, Polsko, Maďarsko) chtějí do závěrů summitu EU prosadit i zmínku o takzvaných hotspotech, tedy místech identifikace a posuzování žádostí o útočiště vznikajících v Řecku a v Itálii. Podle přestav V4 by migranti měli v těchto místech zůstávat až do vyřízení azylové procedury.

"To znamená, aby nedocházelo k tomu, čeho jsme svědky nyní. Že ty hotspoty jsou jenom takovými průchozími místy, ale vlastně nejsou schopny vytvořit systém, aby bylo jasné, že tito lidé se o něco ucházejí a pokud se to s nimi nevyřeší, není možné, aby pokračovali dále," vysvětlil Zaorálek.

Ostatní ministři dnes podle Zaorálka přijali informace o pražském summitu V4 "celkem příznivě". Ocenili prý, že státy se hlásí k celoevropskému řešení a že panuje shoda o rozhodujícím významu dění na řecko-tureckých hranicích, schopnosti Řecka situaci zvládnout a na podpoře společného plánu EU a Turecka.

Za "dobrou práci" pondělní pražskou schůzku podle českého ministra označil také místopředseda Evropské komise Frans Timmermans.

Také ministr zahraničí předsednického Nizozemska Bert Koenders novinářům řekl, že na dnešní ministerské schůzce se jednalo také o deklaraci z minulých dní, včetně prohlášení skupiny zemí Visegrádu.

"Cítil jsem shodu na tom, že takové deklarace nejsou namířeny proti jedné či několika dalším zemím," poznamenal Koenders. Nejsou však podle něj ani řešením, které musí být společné a celoevropské.

"Chceme, aby se všichni maximálně podíleli na tom, co je hlavním cílem: zastavení toku migrantů," poznamenal Zaorálek.

Tagy: Česko zahraničí domácí Visegrádská čtyřka uprchlická krize

Zdroje: ČTK