Jeden plot nestačí. Makedonie staví na hranicích s Řeckem další

- Aktuality autor: roj

Uprchlíkům, kterým se podaří překonat plot na hraních s Řeckem, chce Makedonie bránit ve vstupu do země pomocí druhého plotu z ostnatého drátu. Novou bariéru už vojáci staví a měla by bát dlouhá třicet metrů.

Makedonie začala na svých hranicích stavět další plot

Makedonie začala na svých hranicích stavět další plot,zdroj: Profimedia.cz

Podle nejmenovaného armádního představitele je smyslem tohoto opatření ještě více ztížit možnost ilegálního přechodu hranice uprchlíkům, kteří do bývalé jugoslávské republiky přicházejí z Řecka.

"Záměrem je dát migrantům jasně na vědomí, že je tu dvojitý plot a že by se měli vzdát myšlenky na nezákonný přechod hranice," uvedl zmíněný vojenský zdroj, který si nepřál být jmenován.

Makedonie začala v listopadu přicházející uprchlíky prověřovat. Vstup do země - odkud chtějí pokračovat dál do Evropy - se rozhodla povolovat jen těm, kteří utíkají ze států sužovaných válečnými konflikty, tedy ze Sýrie, Iráku a Afghánistánu.

Koncem ledna makedonské úřady zavedly další omezující opatření dovolující vstup jen těm běžencům, kteří prohlásí, že chtějí požádat o azyl v Německu nebo v Rakousku.

Tyto kroky však přiměly migranty pocházející z jiných zemí, kteří jsou označováni za ekonomické migranty, dostávat se z Řecka do Makedonie ilegálně.

Podle makedonských médií by plot u řeckých hranic měl být dlouhý 30 kilometrů.

Oficiální údaje úřadů uvádějí, že od začátku roku vstoupilo do Makedonie více než 68 tisíc uprchlíků. V přechodu hranice prý policie zabránila zhruba 4000 lidí.

Tagy: zahraničí Makedonie uprchlická krize

Zdroje: ČTK