Nepál počítá škody po zemětřesení. Půjde o miliardy dolarů

- Aktuality autor: pal

Počet obětí zemětřesení v Nepálu už přesáhl šest tisíc. Další desetitisíce zraněných zůstávají dál v péči lékařů. Podle OSN bylo zničeno 600 tisíc domů. Nepálská vláda pomalu sčítá škody. Na opravu poničených staveb budou potřeba minimálně dvě miliardy dolarů. Zasažený region má navíc problém s mrtvými. Márnice jsou přeplněné a všude se šíří zápach rozkládajících se těl. 

Zemětřesení v Nepálu napáchalo mnohamilionové škody na majetku

Zemětřesení v Nepálu napáchalo mnohamilionové škody na majetku,zdroj: Profimedia.cz

Nepálské úřady musely nařídit urychlenou kremaci mrtvých. "Márnice jsou přeplněné a my jsme dostali instrukce okamžitě pálit těla poté, co budou vyproštěna z trosek," řekl Ráman Lál z indických polovojenských sil, které v oblasti pomáhají se záchrannými pracemi.

Pátrací akce se mezitím pomalu chýlí ke konci. Naděje, že se pod troskami podaří objevit někoho živého, je už takřka nulová. Vláda pozvolna sčítá škody, které půjdou do několika miliard dolarů. Kromě úřadů, škol a civilních budov byly zničeny i historické památky. Miliony lidí přišly o střechu nad hlavou. 

Do Káthmándú dorazilo v noci ze středy na čtvrtek letadlo s českými lékaři, sestrami a hasiči. Skupina by měla pomáhat v městě Melamči, které leží asi 40 kilometrů od nepálské metropole. 

Tagy: Nepál přírodní úkazy a katastrofy zemětřesení a sopečná činnost zemětřesení v Nepálu

Zdroje: ČTK