Humanitární krize v Nepálu: Situaci po zemětřesení tam úřady nezvládají

AKTUALIZOVÁNO SLEDUJEME (aktualizováno: 29. 4. 2015 13:06) - Aktuality autor: pal

V Nepálu roste napětí a tamní úřady přiznávají, že situaci krátce po katastrofě nezvládly. Ničivé zemětřesení si vyžádalo už přes pět tisíc obětí a 10 tisíc zraněných. Některé vesnice a obce zůstávají dál odříznuté od světa bez vody a elektřiny. Mnoho lidí bydlí už několik dní pod širým nebem v provizorních obydlích, protože se bojí, že se ničivé zemětřesní vrátí. Šance, že se podaří najít pod troskami další živé lidi, se den ode dne snižuje. Do země ve středu odletěli i čeští záchranáři. 

Lidé mají strach, že se ničivé zemětřesení vrátí

Lidé mají strach, že se ničivé zemětřesení vrátí,zdroj: Profimedia.cz

Ještě v úterý přitom šéf rozvojového programu OSN v Nepálu ujišťoval veřejnost, že nepálská vláda a armáda mají situaci pod kontrolou a další záchranné týmy ze zahraničí už nejsou potřeba. Ve středu ale nepálská správa přiznala, že na katastrofu nezareagovala tak rychle, jak měla. 

Nepálská vláda stále ještě nezmapovala plný rozsah škod, které napáchalo víkendové zemětřesení. Řada horských oblastí zůstává bez spojení s okolním světem, bez vody, elektřiny a humanitární pomoci, která do země proudí z celého světa.

V nepálské metropoli Káthmándú asi 200 lidí na několik hodin zablokovali dopravu. Protestovali tak proti tomu, jak se vládě nedaří přerozdělovat humanitární pomoc. "Máme hlad, nemáme co pít. Nemůžeme spát. Mám sedmileté dítě, které musí nocovat venku. Je zima a hodně lidí onemocnělo zápalem plic," řekl jeden z demonstrujících. V oblasti se také množí případy rabování. Nepálská policie ve středu zadržela 27 osob podezřelých z krádeží v domech, poničených zemětřesením. 

Mnozí lidé zůstávají v improvizovaných obydlích a pořád mají strach, že přijde další pohroma. Jsou naštvaní a mají pocit, že na ně úřady úplně zapomněly. Navíc šance, že se pod troskami ještě najdou živí lidé, se podle záchranářů dramaticky zmenšuje. Situaci komplikuje zničená dopravní infrastruktura.

Do Nepálu mezitím v noci z úterý na středu odletěli i čeští záchranáři. Původně měli odletět o několik hodin dřív, ale kvůli přetížení letiště v nepálské metropoli Káthmándú svůj let museli odložit. Ani zpátky nepoletí Airbus A320 prázdný, přiveze totiž české turisty, kteří zůstali v oblasti. 

Nepálský premiér Sušil Koirála už v úterý uvedl, že se počet obětí tragického neštěstí může zvýšit až na 10 tisíc.

 

Tagy: Nepál přírodní úkazy a katastrofy zemětřesení v Nepálu

Zdroje: ČTK