Nemocnice odmítla vyšetřit bezdomovce. Měl být už mrtvý

- Aktuality autor: Michal Polák

Do nemocnice ve východoslovenských Michalovcích dorazil bezdomovec Viktor L. kvůli tomu, aby internisté zjistili vážnost jeho zdravotního stavu. Ještě předtím, než ho lékaři vyšetřili, se však dozvěděl nečekanou zprávu. Již několik hodin by měl být mrtvý. Dokázat opak byl pro něj zpočátku problém. 

Bezdomovec

Bezdomovec,zdroj: ThinkStock

Podle deníku Sme totiž sanitka přivezla do téže nemocnice o něco dříve jiného muže bez domova, který u sebe neměl žádné doklady. Policisté jej omylem identifikovali jako Viktora L., a s jeho identitou na místní traumatologii také zemřel. Když chtěli lékaři vyšetřit skutečného nositele tohoto jména, zjistili, že jeho zdravotní dokumentace byla definitivně uzavřena. Zdráhali se zkoumat jeho zdravotní stav také proto, že podle zákona stát přestává platit zdravotní pojištění mrtvým lidem. 

Skutečný Viktor L. však u sebe neměl žádný doklad, kterým by svou identitu potvrdil. Proto musel počkat na policisty. "Informační systém ho označil za mrtvého. Policie byla proto opět požádána o identifikaci prvního pacienta. Jeho identifikace pak byla přepracována," citoval deník mluvčí nemocnice Zuzanu Gajdošíkovou. 

Teprve poté se Vikor L. dočkal vyšetření.

Tagy: nemocnice Slovensko bezdomovec

Zdroje: ČTK