Poslanci při schůzi o platech opět perlili, zasmějte se

- Aktuality autor: Jakub Konečný

Přehled výroků poslanců při schvalování novely o platech soudců, kterou dnes Sněmovna nepřijala:

Poslanecká sněmovna.

Poslanecká sněmovna.,zdroj: Mediafax

Jeroným Tejc (ČSSD): "Chtěl bych upozornit pana ministra financí a další členy vlády, že v tuto chvíli oni rozhodli o tom, že státní zástupci a soudci nebudou mít od 1. ledna žádný plat. Je to rozhodnutí vlády České republiky, je to rozhodnutí těch, kteří nehlasují pro to rozhodnutí. Já jim k tomu blahopřeji, ostuda bude ještě větší. A já skutečně nechci, aby v té chvíli, kdy to nastane, bylo toto svalováno na sociální demokracii. Myslím, že už jsme zažili mnohé, nicméně to, co zažíváme teď, zřejmě už nezažijeme. 

"Já hlasuji proti tomuto zákonu, nebyl jsem u něho, neponesu vládní odpovědnost, nemám zde většinu."

Miroslav Kalousek (TOP 09): "Vláda v žádném případě nepředložila návrh, který by odstraňoval zdanění paušálních náhrad. To, o čem nyní hlasujeme a o čem jsme hlasovali, je komplexní pozměňující poslanecký návrh. Já k němu vzhlížím s naprostým respektem. Ale prosím pěkně, není to vládní návrh."

ČSSD jde směle po korytech

Ladislav Šincl (ČSSD): "Jen od roku 2007 byl základní plat představitelů znehodnocen o 14 procent." 
"Osobně jsem přesvědčený, zdůrazňuji osobně, že jediným možným způsobem nápravy tohoto tristního stavu je ustat jednou provždy s těmito každoročními vládními zásahy a obnovit, obnovit původně stanovený mechanismus. A nechat zákon tak, jak nám ho zanechali naši moudří předchůdci, prostě působit." 

"Mohl bych mluvit o konkrétních, zdůrazňuji pro ty, co neslyší, o konkrétních mnohoobročnících, supermanech, kteří mají více funkcí než japonská kalkulačka."

Miroslav Kalousek (TOP 09): "(Šincl) řekl, že v září 2009 Topolánkova vláda v populismu před volbami do Poslanecké sněmovny v roce 2010 navrhla snížení platů. V září 2009 již pátý měsíc vládla vláda Jana Fischera. Nejednalo se tedy o populismus předvolební do Poslanecké sněmovny, to už byla prezidentská kampaň."

Jeroným Tejc: "Ta největší ostuda, která se udála v souvislosti s náhradami v Poslanecké sněmovně, je situace, kterou způsobil předseda tehdejšího klubu Věcí veřejných Vít Bárta. Nebyl jsem to já, který jako předseda klubu někomu platil, dorovnával náhrady." 
"Je vidět, že Věci veřejné soudné nejsou a zřejmě ani nikdy nebudou."

Věci Veřejné si nevidí do úst

Vít Bárta (VV): "Mne fascinuje ta míra kreativity, s jakou je možné přímý přenos deseti dnů ze soudní sítě dokázat dostat do větiček, jako je 'dorovnávání platů, které probíhalo na klubu Věcí veřejných'. Nic takového u soudu nezaznělo. Přesto tady bezostyšně jdou schopni někteří mí předřečníci říkat takovéto věty, které jsou naprostou lží."

Kateřina Klasnová (VV): "Pokud mým jediným hříchem je to, že jsem si vzala Víta Bártu, pak se k tomuto hříchu hrdě hlásím."

Adam Rykala (ČSSD): "Věci veřejné, které sedí v této Poslanecké sněmovně, nás uvedly do marasmu. Uvedly do marasmu celou českou politiku tím, že když byli zvoleni poslanci za Věci veřejné, tak si nabrali půjčky na auta, nabrali si půjčky a hypotéky a poté plakali, když si snížili své platy. Plakali, když si zdanili své náhrady."

Radek John byl bystrý jako vždy

Radek John (VV): "Marasmus jste sem přinesli vy. A například pan Rath, který si nosí sedm miliónů v krabici. To je ten marasmus. Věci veřejné jenom nasypaly písek do soukolí, abyste nemohli krást."

Alfréd Michalík (ČSSD): "Ujel mi v minulém vystoupení ostravský výraz pro ekonomický nesmysl, a bohužel, ač se o to snažím už delší dobu, pořád je psán chybně gramaticky. Cypovina se píše s tvrdým Y, ypsilonem." 

"Při druhém čtení jsem avizoval, že se tady pokusím delším způsobem zdůvodnit některé věci, ale potom, co jsem si přečetl na internetu reakci k dnešku, tak mě napadá jediná věta z jednoho filmu: Je to marné, je to marné, je to marné."

Tagy: poslanci Vláda platy soudci poslanecká sněmovna

Zdroje: ČTK