Prezident jmenoval Peake, Mlsnu a Stanjuru ministry

- Aktuality autor: Michal Polák

Prezident Václav Klaus jmenoval dnes ministryní obrany šéfku strany LIDEM Karolínu Peake. Novým ministrem dopravy se stal dosavadní předseda poslanců ODS Zbyněk Stanjura. Petr Mlsna, který dosud působil jako náměstek Peake, získal funkci ministra bez portfeje. Vést by měl legislativní radu vlády.

Prezident Václav Klaus jmenoval dnes ministryní obrany šéfku strany LIDEM a vicepremiérku Karolínu Peake. Novým ministrem dopravy se stal dosavadní předseda poslanců ODS Zbyněk Stanjura. Petr Mlsna, který dosud působil jako náměstek Peake, získal funkci ministra bez portfeje. Vést by měl legislativní radu vlády. Prezident tak potvrdil návrh premiéra Petra Nečase (ODS), který vyplynul z dohody vládních ODS a LIDEM na výměně ministerstev dopravy a obrany. 

Součástí dohody bylo i jmenování Mlsny ministrem bez portfeje. Podle Peake se tím zachová poměr zástupců jednotlivých koaličních stran ve vládě. Klaus se po jmenování omezil na krátký komentář a blahopřání. "Dostali jste vánoční dárek, současně jsme vám Vánoce zkazili, protože nezbude, než abyste je strávili ve vašich úřadech. Ať se vám práce daří," řekl prezident. 

Stanjura ve funkci nahradil člena LIDEM Pavla Dobeše. Jeho úkolem bude připravit úřad na sloučení s ministerstvem průmyslu. Na vytvoření jednotného ministerstva hospodářství se dohodla Peake s Nečasem

Klaus má starost o Peake

Peake v čele obrany vystřídá Alexandra Vondru (ODS). Ministrovu způsobilost kladně hodnotil nejen Klaus, ale i opoziční ČSSD. Vondrovi ale uškodilo jeho působení v předchozí vládě, kdy byl zodpovědný za předsednictví v EU. Tehdy se objevila údajně předražená zakázka. 

Klaus naopak vyjádřil pochyby nad tím, zda převážně mužský kolektiv armády přijme Peake za svou. Podle Nečase by se politici měli vyvarovat výroků, které hodnotí osobnost či pohlaví kandidátů na ministry. Autoritu si podle něj politik buduje svou prací. 

Peake nebude první ministryní obrany. V minulosti jí byla Vlasta Parkanová (TOP 09), která je nyní vyšetřována kvůli zakázce na nákup transportních letadel CASA pro armádu.

Tagy: Pražský hrad ministři vládní rošáda

Zdroje: ČTK