Dnes je neděle 28. dubna 2024., Svátek má Vlastislav
Počasí dnes 20°C Oblačno

Některé ukrajinské firmy do Ruska nadále dodávají letecké součástky

Některé ukrajinské firmy do Ruska nadále dodávají letecké součástky
Ruský vrtulník Ka-32 | zdroj: Profimedia

Ruská společnost Avia-FED-Servis od začátku války na Ukrajině importovala do Ruska náhradní díly k letadlům a vrtulníkům z Ukrajiny za nejméně 370 milionů rublů (93 milionů korun). Dnes to napsal ruský investigativní portál Važnyje istorii, který se na dovoz náhradních dílů do Ruska zaměřil spolu s investigativní skupinou OCCRP. Jedním z hlavních dodavatelů ruské společnosti je podle novinářů strojírenská firma z ukrajinského Charkova FED.

Charkovská firma přitom oficiálně po začátku konfliktu na východě Ukrajiny v roce 2014 pozastavila do Ruska dodávky. Podle zjištění novinářů ale dodala po začátku plnohodnotné invaze na Ukrajinu ruské společnosti součástky sloužící k opravě transportních letounů An-124 za nejméně 120 milionů rublů.

Kyjevská firma Radar pak stejné ruské společnosti dodala součástky k vrtulníkům Ka-32 za nejméně 67 milionů rublů, tvrdí novináři investigativních projektů. Další náhradní díly podle nich dodaly ukrajinské podniky Motor Sič, Artem či Charkivske agregatne konstruktorske bjuro.

Jourová jedná v Kyjevě o boji proti korupci

Do Kyjeva dnes přijela místopředsedkyně Evropské komise Věra Jourová, s ukrajinskými představiteli by měla diskutovat zejména o boji proti korupci. Evropská komise doporučila na začátku listopadu zahájit s Ukrajinou přístupová jednání. Je podle ní nicméně potřeba, aby země, která se už déle než rok brání ruské vojenské agresi, pokračovala ve svém reformním úsilí. Návrh unijní exekutivy budou ještě muset na svém prosincovém summitu jednomyslně schválit prezidenti a premiéři všech zemí EU.

„Jsem ráda, že jsem mohla přijet do Kyjeva,“ napsala Jourová ukrajinsky na sociální síti X. Anglicky následně dodala, že s Ukrajinci bude diskutovat právě o veškerých iniciativách souvisejících s budoucím rozšířením EU. „Budeme je podporovat, jak dlouho to bude potřeba,“ doplnila.

EU udělila Ukrajině postavení kandidátské země čtyři měsíce po ruské invazi. Pro zahájení přístupových jednání EU stanovila sedm podmínek, mezi nimiž je reforma soudnictví či omezení korupce. Ty zatím Kyjev všechny nesplnil, musí tedy i nadále pokračovat v reformách, vyplynulo z nedávno zveřejněné hodnotící zprávy. Další hodnocení reforem by mělo přijít v březnu 2024. „Navzdory rozsáhlé invazi Ruska v únoru 2022 a ruské brutální útočné válce pokračovala Ukrajina v pokroku v oblasti demokratických reforem a reforem právního státu. Udělení statusu kandidáta na členství Ukrajiny v EU v červnu 2022 dále urychlilo reformní úsilí,“ napsala ve své zprávě EK.

Zdroje: