Největší volební okrsek v ČR, újezd Březina, má registrované jen dva voliče

- Aktuality autor: Lucie Hyblerová

V rozlohou největším volebním okrsku v zemi, kterým je s 16 000 hektary Vojenský újezd Březina u Vyškova, žijí pouze dva registrovaní voliči. Co do jejich počtu je tak okrsek kuriózně nejmenším v zemi. Zda budou hlasovat i v předčasných volbách do Poslanecké sněmovny, se zatím neví, řekla zapisovatelka tamní volební komise Emília Šebestová. Oba voliči žijí na odlehlých samotách. 

Volby

Volby,zdroj: isifa/MAFRA/Michal Růžička

Jejich domovem jsou hájenky uprostřed újezdu, který využívá armáda k výcviku. Prvním z nich je důchodce, který to má do volební místnosti ve Vyškově 20 kilometrů, a druhým lesní dělník, jenž by musel kvůli hlasování cestovat dokonce 35 kilometrů. 

V minulosti se i přes zdlouhavou jízdu do volební místnosti hlasování účastnili. Počet obyvatel újezdu se pohyboval před lety kolem šesti, a to díky čtyřčlenné rodině Němcových, která se ale z hájenky ve vojenském prostoru před časem odstěhovala. 

Volby v Březině mají netradiční ráz. Na hlasující čekají ve volební místnosti koláčky, upečené členkami komise, a účast při volbách využívají lidé z Březiny i k jednání na úřadu újezdu. 

Pro členy tamní volební komise znamenají každé volby dlouhé čekání na voliče. Většina z nich se i přes nemalé těžkosti s cestováním hlasování v minulosti účastnila. Volební účast zvyšují v újezdu tzv. volební turisté. Jsou to lidé, kteří si z recese nechají vystavit volební průkaz a pak hlasují na úřadě újezdu, aby tamní komisi zkrátili dlouhé čekání na registrované voliče. K lednové přímé volbě prezidenta jich dorazilo 19. 

"Jak tomu bude nyní, to netušíme. Každé volby jsou pro nás překvapením," doplnila Šebestová.

Tagy: vyskovsko účást Parlamentní volby 2013

Zdroje: ČTK