Jedna z malých stran poslala Ústavnímu soudu návrh proti termínu voleb

- Aktuality autor: Lucie Hyblerová

Československá strana socialistická poslala Ústavnímu soudu (ÚS) návrh na "zamítnutí termínu předčasných voleb". Poukazuje na nerovné postavení malých stran v Česku. "Návrh jsme poslali v úterý poštou," řekl ČTK předseda ústřední reprezentace strany Jaroslav Vojtek. Lidé mají vybírat nové poslance 25. a 26. října. 

Volby

Volby,zdroj: isifa/MAFRA/DAN MATERNA

Ústavní soud podání zatím neobdržel, uvedl jeho mluvčí Vlastimil Göttinger. Pokud jej podatelna přijme během dneška, bude návrh čekat ještě do čtvrtka na přidělení spisové značky a soudce zpravodaje. Vzhledem k obvyklé délce rozhodování proto není příliš pravděpodobné, že by ústavní soudci stihli do voleb o návrhu rozhodnout. 

Vojtek navíc ČTK potvrdil, že strana nevyužila služeb právníka. V řízení před Ústavním soudem je přitom právní zastoupení povinné. 

Návrh sepsaný na jedné stránce má ČTK k dispozici. Pražskému hradu podle Československé strany socialistické "uniklo", že v Česku chybí zákon o financování politických stran a že jednotlivé strany nemají zaručen přiměřený prostor ve veřejnoprávních sdělovacích prostředcích. Proto se prý volby nemohou v říjnovém termínu uskutečnit. 

"Je tu nedemokratický přístup k malým stranám jak ze strany sdělovacích prostředků, tak i státní správy," stojí v návrhu podepsaném Vojtkem. Straně podle něj vadí netransparentní financování politiky v Česku. 

Československá strana socialistická je neparlamentní strana. Ministerstvo vnitra ji zaregistrovalo v roce 1993. Letos chtěli její zástupci kandidovat do Poslanecké sněmovny pouze v Olomouckém kraji, úřad však odmítl jejich kandidátku zaregistrovat a strana proti tomu nepodala řádné odvolání. 

Ústavní soud už jednou termín voleb odložil. V roce 2009 vyhověl nezařazenému poslanci Miloši Melčákovi (ČSSD), jenž nesouhlasil se zkrácením volebního období, provedeným prostřednictvím zvláštního zákona. Melčák však tehdy předložil mnohem komplexnější a jinak postavenou argumentaci. Soudce Pavel Holländer, jenž byl tehdy hlavním hybatelem průlomového nálezu, už není členem Ústavního soudu. 

Tagy: Parlamentní volby 2013

Zdroje: ČTK