Nejkrvavější útok v historii Egypta: Teroristé zavraždili přes 300 lidí

AKTUALITA - Aktuality autor: šar

Páteční útok radikálů na mešitu na severu Sinajského poloostrova si vyžádal 305 obětí. Oznámila to egyptská státní televize a agentura MENA. Jde o nejbrutálnější útok na egyptské civilisty.

Útok nepřežilo nejméně 155 lidí

Útok nepřežilo nejméně 155 lidí,zdroj: Profimedia.cz

Mešita byla napadena v době poledních modliteb. Na celém Sinajském poloostrově byla vyhlášena pohotovost a uzavřena je silnice spojující egyptský Aríš s Rafáhem na hranici palestinského Pásma Gazy. Káhirské letiště zpřísnilo bezpečnostní opaření. Egypt vyhlásil za mrtvé třídenní smutek.

Podle policie útočníci mířili na mešitu v Bir al-Abdu, vzdáleném asi 40 kilometrů západně od Aríše, který je střediskem provincie Severní Sinaj. Přijeli k ní ve čtyřech terénních autech, nejdříve odpálili nálož a pak vešli dovnitř a začali střílet na účastníky poledních modliteb. Potom zapálili automobil před mešitou a oblast obklíčili, aby zabránili přístupu záchranářů a zdravotníků. K akci se zatím žádná skupina nepřihlásila.

Prezident Abdal Fattáh Sísí se má co nejdříve sejít se zástupci bezpečnostních sil a má s nimi jednat o dalších krocích. Země vyhlásila třídenní smutek. Na letišti v Káhiře platí zpřísněná bezpečnostní opatření, v hale přibylo vojáků a policistů, na příjezdech k letišti se provádějí kontroly aut.

Sinajský poloostrov je dlouhodobě dějištěm střetů mezi egyptskou policií a armádou na jedné straně a islámskými radikály na straně druhé. Terčem útoků na Sinaji bývají zřídka civilisté, většinou jsou to vojáci a policisté.

Podle egyptských sdělovacích prostředků chtěli i v pátek útočníci zřejmě pozabíjet policisty, protože mnozí z nich se účastnili obřadu.

Napětí na Sinaji se znásobilo po sesazení prezidenta Muhammada Mursího v roce 2013. Mursí byl do úřadu zvolen za Muslimské bratrstvo, které v době své vlády prosazovalo posílení islámu ve společnosti. Nová vláda je ale zakázala a Mursí si odpykává vysoký trest ve vězení.

Výběr nejtragičtějších teroristických útoků ve světě za posledních deset let (řazeno podle počtu obětí):

  • 358 - Somálsko - 14. října 2017 - Dodávka naplněná výbušninami explodovala před hotelem Safari v somálské metropoli Mogadišu. Při teroristickém útoku zahynulo 358 lidí, na 200 jich bylo zraněno. K útoku se nikdo nepřihlásil, vláda ale podezírala radikály z islamistického hnutí Šabáb napojeného na Al-Káidu.
  • 323 - Irák - 3. července 2016 - Při teroristickém útoku spáchaném příslušníkem radikálního hnutí Islámský stát (IS) v centru Bagdádu zemřelo nejméně 323 lidí, další dvě stovky osob utrpěly zranění.
  • 224 - Egypt - 31. října 2015 - Na egyptském Sinajském poloostrově se po startu zřítilo charterové letadlo Airbus A321 ruské společnosti Kogalymavia s 224 lidmi na palubě, nikdo nepřežil. Příčinou byl nejspíš výbuch bomby, k činu se přihlásil IS.
  • nejméně 200 - Egypt - 24. listopadu 2017 - Při teroristickém útoku na Sinajském poloostrově zahynulo nejméně 200 lidí a 125 osob bylo zraněno. Podle místních svědků útočníci mířili na věřící v mešitě ve městě Bir al-Abd. Použili nejprve nálože a pak vešli do mešity a začali na věřící střílet.
  • 200 - Sýrie - 21. února 2016 - Při sérii atentátů v Homsu a Damašku zahynulo na 200 lidí. Ráno při dvou explozích v centru Homsu zemřelo 64 lidí. Při pozdějších čtyřech explozích v šíitské čtvrti Damašku, k nimž se přihlásil IS, přišlo o život 134 osob.
  • 184 - Sýrie - 23. května 2016 - Při útocích ve dvou městech na syrském pobřeží na západě země přišlo o život přes 184 lidí. Exploze ve městě Džabla zabila 136 lidí, v Tartúsu zahynulo 48 osob. Pět útoků spáchali sebevražední atentátníci a při dvou byly použity nálože v autech. K útokům se přihlásil IS.
  • 174 - Indie - 26. listopadu 2008 - Komando deseti teroristů zahájilo večer sérii útoků v Bombaji, včetně bombových atentátů na nádraží a v nemocnici, a na několika místech zajali řadu rukojmích. Osvobozovací akce trvala do rána 29. listopadu. Při útocích zemřelo 174 lidí (včetně útočníků) a na 300 osob bylo zraněno. Akci provedla pákistánská islamistická skupina Laškare tajjaba.
  • 155 - Irák - 25. října 2009 - Dva sebevražedné útoky na vládní budovy v centru Bagdádu si vyžádaly 155 mrtvých a 721 zraněných. K atentátům se přihlásila sunnitská skupina Islámský stát v Iráku (ISI), napojená na Al-Káidu.
  • 153 - Pákistán - 16. prosince 2014 - Ozbrojenci z Tálibánu ráno vnikli v pákistánském Péšávaru do školy, do níž chodí řada dětí pákistánských vojáků, a pozabíjeli 153 lidí, z toho 134 žáků a 19 dospělých.
  • 150 - Afghánistán - 31. května 2017 - Nejméně 150 mrtvých a 300 zraněných si vyžádal atentát ve vládní a diplomatické čtvrti afghánské metropole Kábulu, nálož byla umístěna cisternovém voze.

Tagy: zahraničí Egypt Islámský stát (IS) terorismus a násilí

Zdroje: ČTK