Masakr v Texasu: Bývalý voják zavraždil v kostele 26 lidí

AKTUALITA - Aktuality autor: šar

Nedělní střelba v baptistickém kostele ve městě Sutherland Springs v americkém státě Texas si vyžádala 26 obětí na životech a dalších asi 20 osob bylo zraněno. Pachatelem byl někdejší příslušník amerického letectva, který byl trestán za domácí násilí a ze služeb následně propuštěn. Podle amerického tisku útočil šestadvacetiletý běloch Devin Kelley.

Tragédie je nejhorší svého druhu v historii Texasu

Tragédie je nejhorší svého druhu v historii Texasu,zdroj: Profimedia.cz

Obětem tragédie bylo podle policie pět až 72 let. Mezi mrtvými je čtrnáctiletá dcera místního pastora, který sám byl v době střelby mimo město, a těhotná žena.

Tragédie, kterou americké úřady označily za nejhorší svého druhu v novodobých dějinách Texasu, se stala kolem 11:30 místního času (kolem 18:30 SEČ). Muž ozbrojený útočnou puškou Ruger AR vystoupil z vozidla a vtrhl do kostela, kde se konala ranní bohoslužba, a začal střílet. Podle Freemana Martina z texaského úřadu pro bezpečnost bylo 23 lidí zastřeleno v kostele, dva před budovou a jeden člověk zemřel po převozu do nemocnice. Dalších asi 20 osob bylo zraněno, uvedl.

Mezi zraněnými byl i šestiletý Rylan, kterého útočník střelil dvakrát do břicha, jednou do paže a jednou do varlat, řekla televizi CBS jeho prateta s tím, že chlapec byl převezen na operační sál.

Při útěku z kostela na střelce podle Martina vystřelil jeden z místních obyvatelů. Útočník pak upustil svou zbraň, nasedl do auta a odjel. Pachatele policie nalezla mrtvého se střelným zraněním poté, co naboural. Podle policejních zdrojů zřejmě spáchal sebevraždu. V jeho voze policie objevila další zbraně.

Podle krátkého sdělení Pentagonu pachatel dříve sloužil v americkém letectvu. Mluvčí letectva Ann Stefaneková uvedla, že od roku 2010 do svého propuštění v roce 2014 sloužil na základně v Novém Mexiku a jeho specializací byla logistika. Soud ho ale v roce 2012 shledal vinným z násilí na manželce a dítěti a uložil mu roční vazbu.

Agentura AP s odkazem na nejmenované zdroje ve vyšetřování uvedla, že útočník se jmenoval Devin Kelley, žil na předměstí San Antonia a zřejmě nepatřil k teroristické organizaci. V době incidentu na sobě podle policie měl černé oblečení a neprůstřelnou vestu. Jeho motiv je zatím neznámý. Policie však zkoumá jeho příspěvky na sociálních sítích z posledních dnů, včetně jednoho, kde byla vyfocena poloautomatická zbraň AR-15.

Pachatel zbraň podle televize CNN koupil v roce 2016. Jak je možné, že se muž, který byl trestán za násilí, ke zbrani dostal, zatím není jasné.

Americký prezident Donald Trump, který je v současné chvíli na návštěvě Japonska, označil incident za hrůzný a zároveň uvedl, že "nelze slovy zachytit bolest a smutek", který Spojené státy cítí. "Američané udělají to, co jim jde nejlépe, semknou se," řekl americký prezident.

Mše v kostele, kde se incident odehrál, podle televize CNN bývají mnohdy natáčeny. Není tak vyloučeno, že kamery střelbu zachytily.

Město Sutherland Springs leží asi 65 kilometrů východně od San Antonia. Žije v něm zhruba 400 lidí.

Výběr případů střelby do lidí v USA za posledních deset let s více než deseti oběťmi na životech (případy jsou řazeny podle počtu obětí):

  • 58 mrtvých (1. října 2017) - Při nejtragičtějším masakru střelnou zbraní v dějinách USA zahynulo v Las Vegas 58 lidí a přes 500 jich bylo zraněno. Střelcem byl čtyřiašedesátiletý Stephen Paddock, který žil v posledních letech v seniorské komunitě ve městě Mesquite v Nevadě. Po desáté hodině večerní zahájil střelbu ze svého pokoje v 32. patře hotelu Mandalay Bay Resort and Casino do davu 22.000 účastníků koncertu country zpěváka Jasona Aldeana konaného v rámci pravidelného festivalu Route 91 Harvest. Pachatel se sám zastřelil ještě před příchodem policie, která ho šla zneškodnit do hotelu, z něhož střílel.
  • 49 mrtvých (12. června 2016) - Po střelbě v nočním gay klubu v Orlandu na Floridě zemřelo 50 lidí včetně útočníka a 53 lidí bylo zraněno. Pachatelem byl devětadvacetiletý radikál Omar Mateen, který se narodil na Floridě, jeho rodiče pocházejí z Afghánistánu. Mateen se během útoku přihlásil k samozvanému Islámskému státu, jeho otec ale radikální islám jako motiv odmítl. Jeden z Mateenových známých, který ho znal jako častého návštěvníka gay klubu, se přiklonil k tomu, že se Omar nedokázal vyrovnat se svou sexuální orientací.
  • 32 mrtvých (16. dubna 2007) - Při střelbě ve Virginském polytechnickém institutu vraždil třiadvacetiletý student z Jižní Koreje Čo Sung-hu. Střelec následně spáchal sebevraždu.
  • 27 mrtvých (5. listopadu 2017) - Při střelbě v baptistickém kostele ve městě Sutherland Springs v americkém státě Texas zemřelo podle televize CNN 27 lidí, dalších nejméně 24 utrpělo zranění. Střelec byl podle místního šerifa jeden a střílet začal hned po příchodu do kostela. Policisté střelce krátce pronásledovali a pak ho zneškodnili.
  • 26 mrtvých (14. prosince 2012) - Na základní škole v Newtownu postřílel dvacetiletý Adam Lanza 20 dětí ve věku šest až sedm let a šest dospělých. Nakonec zabil i sám sebe.
  • 14 mrtvých (3. dubna 2009) - Střelba ve středisku pro imigranty v Binghamtonu v americkém státě New York. Mezi mrtvými byl i pachatel, naturalizovaný imigrant z Číny, který se zastřelil.
  • 14 mrtvých (2. prosince 2015) - Střelba v budově úřadu sociálních služeb v kalifornském San Bernardinu, za níž byl odpovědný radikál Syed Farook se svou ženou. Oba při přestřelce zahynuli.
  • 13 mrtvých (5. listopadu 2009) - Masakr na základně americké armády v texaském Fort Hoodu měl na svědomí major a armádní psychiatr Nidal Malik. V roce 2013 byl odsouzen k trestu smrti.
  • 12 mrtvých (19. července 2012) - V kině na předměstí Denveru ve státě Colorado útočil maskovaný střelec James Holmes. Loni v srpnu byl odsouzen na doživotí bez možnosti podmínečného propuštění.
  • 12 mrtvých (16. září 2013) - V budově amerického vojenského námořnictva ve Washingtonu střílel čtyřiatřicetiletý bývalý příslušník záloh vojenského námořnictva Aaron Alexis. Policie ho zabila.

Tagy: zahraničí Texas Spojené státy terorismus a násilí zločiny a kriminalita

Zdroje: ČTK