Nedáme se, nedáme se, křičeli demonstranti v New Yorku.

- Aktuality autor: Jan Pastor

Vzdor a ochota pokračovat dál v demonstracích hnutí Okupujte Wall Street proti sociální a ekonomické nespravedlnosti byly ve čtvrtek vpodvečer znát v New Yorku na Foleyho náměstí na jihu Manhattanu. Uskutečnilo se tu největší shromáždění dne plného protestních akcí, jež se neobešly bez silné policejní přítomnosti a hromadného zatýkání.

Placeholder

Placeholder,zdroj: Archiv

"Nedáme se, nedáme se," křičel několikatisícový dav na náměstí. Rozhořčil je zásah newyorské policie, jež tento týden vyklidila protestní tábor v nedalekém Zuccottiho parku, kde se aktivisté několik týdnů snažili upoutat pozornost na sociální problémy a rozpory současných Spojených států. Podle nich v zemi jedno procento obyvatelstva žije na úkor ostatních 99 procent, jejichž zástupci se protestující cítí být.

Poklidné čtvrteční večerní shromáždění na Foleyho náměstí přitom kromě rozhořčení a nespokojenosti demonstrantů svědčilo i o tom, jak moc se hnutí za dva měsíce proměnilo. Zatímco v jeho počátcích bylo v Zuccottiho parku několik desítek převážně mladých lidí, nyní byly na shromáždění zastoupeny všechny generace a silná třeba byla i přítomnost různých odborových svazů a dalších organizací.

Naše země není v pořádku

"Naše země není v pořádku. Většina lidí chudne, přichází o práci a nemá zastání. Je třeba to změnit," řekla postarší žena, která se představila jako Anne a v ruce držela ceduli s nápisem "Revolta".

Na demonstraci přišla s kamarádkou. Stejně jako mnoha ostatním jí kromě současného stavu USA vadí i zásah policie a radnice proti protestům, který je podle ní nepřiměřený a svědčí prý o tom, že zvolení zástupci v čele se starostou Michaelem Bloombergem, který je sám miliardář, dbají jen o zájmy bohatých a velkých firem.

Na Foleyho náměstí byly k vidění stovky nejrůznějších transparentů a zněla tu hudba i mnoho sloganů včetně nejznámějšího "Celý den, celý týden, okupujeme Walll Street". Na místě ale bylo i několik mikrofonů, do kterých mohli přítomní vyprávět své příběhy. "Přišla jsem o dům, o všechno. Banka mi odmítla rozložit půjčky. Mám dvě zaměstnání a stejně to často nestačí k uživení," svěřila se jedna protestující.

Jsou to naši hrdinové

Na náměstí, které se nachází nedaleko Brooklynského mostu a městské radnice, v tu chvíli přestávalo být k hnutí, zvláště když přišel zhruba dvoutisícový průvod vysokoškolských studentů, kteří ve čtvrtek stávkovali. "Jsou to naši hrdinové," křičela do mikrofonů moderátorka demonstrace.

Studenty na náměstí doprovázely desítky policistů, část z nich na motocyklech. "Děkujeme za společnost," říkali jim ironicky někteří ze studentů. Policistů ale v oblasti přibývalo stejně jako demonstrujících a zdálo se, že příliv jejich hlasitě houkajících vozů jen tak nepoleví s dalšími strážci pořádku.

Policisté přitom i v okolí Foleyho náměstí pokračovali v zatýkání demonstrantů, které začalo už ráno, když se aktivisté pokusili skutečně obsadit Wall Street. Zatčených nakonec bylo přes 200. Zdá se ale, že demonstranty podobné zásahy neodrazují. "To, co reprezentujeme, nelze zastavit zatýkáním. Budeme bojovat až do konce," řekl jeden z nich.

Zdroje: ČTK