Nečasova vláda chce přidat 1,5 miliardy na vědu a výzkum

- Aktuality autor: Martin Bach

Navýšení rozpočtu na vědu a výzkum má ve středu projednat vláda v demisi. V příštím roce by měl vzrůst o 1,5 miliardy korun, z toho miliarda by měla putovat přímo na excelentní výzkum.

Petr Nečas

Petr Nečas,zdroj: isifa/MAFRA/PETR TOPIČ

Navýšení se předkládá i přesto, že vláda končí. Změní se i metodika hodnocení práce výzkumných organizací. Navýšení se má promítnout i do let 2015 a 2016. Současný rozpočet na vědu a výzkum je 26,1 miliardy korun.

Návrh rozpočtu podle Kopicové zajišťuje stabilizované výdaje na rozvoj výzkumných organizací, na specifický výzkum na vysokých školách, programy udržitelnosti nových výzkumných infrastruktur vybudovaných ze strukturálních fondů EU i výdaje na aplikovaný výzkum.

Na konci dubna schválila vláda novou národní politiku výzkumu, vývoje a inovací ČR s výhledem na dalších sedm let. Vyhodnotila také výsledky patnácti programů výzkumu, vývoje a inovací, které skončily předloni. Zjistila, že ze 13 programů bylo 82 projektů bez uznaného a bodově ohodnoceného výsledku, proto zavedla sankce za nedostatečné výsledky. Nepřinesl je hlavně výzkum, který zadávala ministerstva, přitom za něj v letech 2007 až 2011 utratila 656 milionů korun.

Peníze ze sankcí se přerozdělí, z peněz ze sankcí posílí v roce 2015 rozpočet Technologické agentury ČR o 400 milionů a Grantové agentury o 200 milionů.

Rada také mění metodiku hodnocení výsledků výzkumných organizací a hodnocení výsledků ukončených programů, podle které se státní peníze rozdělují. Chce odstranit některé kritizované nedostatky stávajícího systému, například definuje skupiny oborů a u každé z nich relevantní druhy výsledků. Opatření má prý omezit motivaci k nadměrné produkci snazších výsledků jen pro bodový zisk.

Tagy: vláda ČR česká věda

Zdroje: ČTK