Dnes je sobota 21. května 2022., Svátek má Monika
Počasí dnes 21°C Polojasno

Nečas si pozval Kristýnu Kočí. Ptá se, kolik véčkařů jde proti Bártovi

Nečas si pozval Kristýnu Kočí. Ptá se, kolik véčkařů jde proti Bártovi
zdroj: Mediafax

Občanští demokraté počítají s předčasnými volbami, pokud se VV nezbaví ministra dopravy Víta Bárty nebo pokud vláda nezíská dostatečnou podporu Bártových odpůrců uvnitř strany.

Premiér Petr Nečas ve čtvrtek brzy ráno sondoval od šéfky poslanců Věcí veřejných Kristýny Kočí, kolik statečných kverulantů jsou VV schopny dát dohromady. Pokud se VV nezbaví Víta Bárty, má Kočí dát dohromady skupinu poslanců, která bude současnou vládu podporovat.

Nečas si Kočí k sobě pozval přímo do Kramářovy vily. Podle informací Hospodářských novin setkání Nečase s Kočí zprostředkoval předseda poslaneckého klubu ODS Petr Tluchoř.

V ODS panuje názor, že Bárta současnou situaci nemůže ustát. Pokud se nepodaří dojednat vzbouření alespoň sedmi poslanců za VV proti Bártovi, který chce celou kauzu "zahrat do autu" tvrzenim o přátelských půjčkách, mohly by obě pravicové strany ukončit vládní spolupráci s VV. V takovém případě by zřejmě hrozily předčasné volby.

VV v posledních dnech řeší kauzu svého faktického vůdce Víta Bárty. Ten si měl podle bývalého místopředsedy Jaroslava Škárky kupovat loajalitu některých spolustraníků. Bárta vše popírá.

Kauzou kolem údajného Bártova uplácení a sledování některých poslanců VV se proto bude na dnešním a zítřejším zasedání zabývat poslanecký klub VV. Někteří jednotlivci jsou prý  z událostí posledních dní natolik znepokojení, že na klub za přítomnosti Bárty ani nechtějí dorazit. Je také možné, že Bártovi odpůrci vydají stanovisko ještě před večerní schůzí poslanců.