NATO: Bezletová zóna nad Libyí vyžaduje mandát RB OSN

- Aktuality autor: Jakub Procházka

V Severoatlantické alianci (NATO) panuje podle českého ministra obrany Alexandra Vondry shoda, že případné prosazení bezletové zóny nad Libyí by vyžadovalo mandát Rady bezpečnosti OSN.

Zásah pozemních sil v Libyi na schůzce ministrů obrany NATO nikdo neprosazoval, konstatoval Vondra v Bruselu po jednání o situaci v severoafrické zemi zmítané nepokoji. 

Generální tajemník NATO Anders Fogh Rasmussen uvedl, že aliance plánuje do středomořské oblasti vyslat v reakci na libyjskou krizi víc lodí. Případné bezletové zóny, které by umožnily bránit režimu Muammara Kaddáfího zasahovat vojenským letectvem proti vzbouřencům, podle něj vyžadují další plánování. 

Rasmussen: Čas nás tlačí

"Zásah pozemních sil nebo jakákoli intervence tohoto druhu byla mimo jakoukoli diskuzi. Nikdo to neprosazoval a někteří řekli, že to nepřichází v úvahu," řekl Vondra o jednání ministrů obrany. V případě bezletových zón, které označil za "jemnější řešení", je mezi spojenci v alianci podle Vondry shoda v tom, že by předpokladem pro jejich zřízení bylo kromě jiného nové zmocnění od RB OSN, které zatím není k dispozici. 

"Čas dál tlačí," řekl Rasmussen na začátku jednání s tím, že aliance už řadu dní konzultuje s dalšími mezinárodními i regionálními organizacemi případné možnosti dalšího postupu. Aliance je podle něj připravena jednat, bude-li k tomu mít mandát. Operace, k níž by aliance přistoupila, by musela podle něj respektovat tři základní principy. Muselo by být zřejmé, že je jí třeba. Musel by být dán její jasný právní rámec a vše by navíc muselo mít regionální podporu.

Tagy: vondra NATO mandát Libye

Zdroje: ČTK