Dryml vyzval Haška, ať se vzdá titulu či kandidatury na šéfa ČSSD

- Aktuality autor: Jakub Procházka

Senátor Vladimír Dryml (ČSSD) vyzval jihomoravského hejtmana Michala Haška, ať se vzdá titulu JUDr., nebo kandidatury na předsedu sociální demokracie. Hašek získal titul loni na fakultě v šestitisícovém slovenském městě Sládkovičovo.

Fakultu už dřív za údajně nestandardní podmínky studia opakovaně kritizovali čeští akademici. Hašek Drymlovu výzvu odmítl. Titul prý získal řádně dle platného zákona a nehodlá se jej vzdávat kvůli "výkřikům pana senátora Drymla". 

Dryml je Haškovým protikandidátem na šéfa ČSSD, byť není považován za vážného soupeře. Hlavní souboj by se měl odehrát mezi Haškem a úřadujícím předsedou Bohuslavem Sobotkou

Dryml v tiskové zprávě uvedl, že fakulta soukromé vysoké školy v šestitisícovém slovenském městě není standardní vysokou školou, na které by se získávaly důvěryhodné akademické tituly. Fakultu jako děkan vede slovenský sociálnědemokratický poslanec Mojmír Mamojka (SMER). Hašek si ji prý vybral kvůli vzdálenosti. V Brně, odkud má titul magistra práv, prý studovat nechtěl údajně v obavě z nadržování. Je členem správní rady brněnské Masarykovy univerzity.

Dryml: Zpochybňuje úroveň českých VŠ

Podle Drymla však Hašek takovým vyjádřením jen zpochybnil úroveň tuzemských právnických fakult. "Jsem přesvědčen, že ať již se jedná o právnickou fakultu pražskou či brněnskou, zcela jistě by zde byla objektivita rigorózního řízení zaručena. Pokud by přesto nechtěl Hašek toto řízení absolvovat v Čechách, mohl si na Slovensku vybrat jinou, mnohem důvěryhodnější vysokou školu," uvedl senátor. 

Haška vyzval, ať svou rigorózní práci zveřejní a podrobí ji tak veřejné diskusi. Prý by se tak měla vyloučit možnost, že jde o plagiát. Hejtman psal práci na téma družstva. Jeho konzultantem byl právě Mamojka. 

Hejtman získal titul loni, na oficiálních dokumentech ho dosud nezačal používat. Pokud by to měl v úmyslu a zároveň by chtěl dál kandidovat na šéfa ČSSD, měl by se podle Drymla přihlásit k novému rigoróznímu řízení na některé z tuzemských právnických fakult. Dalším údajně sporným užíváním titulu JUDr. se podle senátora může dlouhodobě snižovat důvěryhodnost ČSSD.

Tagy: ČSSD dryml titul mandát

Zdroje: ČTK