Naštvaní zemědělci dnes vyjeli na protestní jízdy s 2000 stroji

- Aktuality autor: Danica Klein

AKTUALIZOVÁNO. Zemědělci dnes na protest proti zrušení daňových úlev u nafty a zdanění vína blokovali na řadě míst dopravu. Přes 2000 vozidel asi dvě hodiny brzdilo provoz celkem na 200 trasách ve 12 krajích Česka. Účast byla větší, než organizátoři očekávali. Na tiskové konferenci to řekl prezident Agrární komory Jan Veleba.

Protesty se vyhnuly Praze, farmáři z Libereckého kraje se připojili jen manifestačně. Vláda dnes přitom zrušení takzvané zelené nafty schválila. Veleba proto nevyloučil, že ještě před začátkem žní, tedy v červnu, by proto protesty mohly pokračovat.

Jízdy se konaly v době od 9:00 do 11:00. "Účast překonala naše očekávání. Zapojilo se 2067 kusů techniky, převažovaly traktory. Tras bylo rovných 200," uvedl Veleba. Agrárníci původně očekávali účast jen do 1800 vozidel, na poslední chvíli se však k protestům připojila řada zemědělců, kteří dopředu účast neavizovali. "Například na Břeclavsku došlo ke stoprocentnímu nárůstu množství techniky," podotkl Veleba.

Blokáda zemědělců. ZDROJ: Mediafax

Podle předsedy Zemědělského svazu ČR Martina Pýchy se zemědělci, kteří na řadě míst způsobili pomalou jízdou kolony, setkali s rozhořčením některých řidičů, převládala však prý spíše podpora a pochopení. Větším komplikacím prý zabránilo jejich včasné avizování ze strany zemědělců a jednání s policií.

Protest zaštítěný Agrární komorou podpořily také Zemědělský svaz ČR a Českomoravský svaz zemědělských podnikatelů. Podle Veleby členové organizací reprezentují 80 procent českého zemědělství. Od protestu se naopak distancovala Asociace soukromého zemědělství (ASZ) hájící zájmy menších rodinných farem, které jsou v Česku v menšině. Krok vlády se však nelíbí ani ji.

Zrušení zelené nafty

Přesto se k protestu řada drobných zemědělců, kteří jsou členy Agrární komory, také připojila. "V kolonách traktorů jeli i soukromě hospodařící rolníci," uvedl Veleba. Například na Táborsku podle něj 12 z 19 traktorů řídili soukromí sedláci, na Trutnovsku patřilo soukromníkům 13 z 21 strojů.

Kabinet při svém dnešním jednání zrušení takzvané zelené nafty od příštího roku odsouhlasil, nicméně premiér Petr Nečas uvedl, že je o zelené naftě ještě ochoten jednat. "Stalo se tak bez jednání s námi, považujeme to za jasný doklad arogance moci," podotkl rozhořčený Veleba. "Vláda dnes rozhodla o dalším snížení konkurenceschopnosti českého zemědělství," dodal. Podle Veleby by mimořádné představenstvo komory do dvou týdnů mělo rozhodnout o dalším postupu zemědělců.

"Vláda ohledně zelené nafty bude jednat s těmi, kteří nevydírají, například s Asociací soukromých zemědělců. S těmi jsme ochotni problematiku probrat, a ne s těmi, kteří si berou za rukojmí spoluobčany," uvedl dnes po jednání kabinetu premiér. Zrušení je součástí opatření, která by měla v letech 2013 a 2014 udržet schodek státního rozpočtu pod třemi procenty HDP.

Nyní mají čeští farmáři nárok na vrácení 60 procent spotřební daně, kterou zaplatili při nákupu nafty spotřebované při zemědělských činnostech. Po zrušení zelené nafty by platili téměř o 12 korun za litr více než rakouští zemědělci a o devět Kč více než Poláci. Ročně by tak přišli zhruba o 1,8 miliardy korun. V případě zrušení zelené nafty by podle Veleby Česko se Slovenskem byly jediné dvě země v Evropské unii, kde by podobnou úlevu farmáři neměli.

Podle viceprezidenta Agrární komory Bohumila Belady může očekávaný pokles zemědělské výroby vést k růstu cen potravin v tuzemsku. "Zažili jsme to již u česneku, u krůtího masa, u vajec. Princip by fungoval i u dalších komodit," uvedl. Dalšími negativními dopady by podle něj byl pokles zaměstnanosti na venkově a s tím spojené snížení daňových příjmů státu.

Tagy: daně silnice Vysočina zemědělci

Zdroje: ČTK