Romney srovnal krok s Obamou. Šance jsou vyrovnané

- Aktuality autor: Danica Klein

Americký prezident Barack Obama a jeho republikánský soupeř Mitt Romney mají vyrovnané šance na vítězství v podzimních prezidentských volbách. Vyplývá to ze dvou dnes zveřejněných průzkumů veřejného mínění.

Průzkum pro televizi ABC a deník The Washington Post (WP) dává Obamovi podporu 49 procent dotázaných a Romneymu 46 procent, což je v rámci statistické chyby 3,5 procenta. Větší, i když obdobně těsný náskok má Obama v průzkumu televize NBC News a deníku The Wall Street Journal (WSJ). Volilo by ho 47 procent registrovaných voličů a Romneyho 43 procent.

Průzkum ABC/WP ukázal, že pro 52 procent Američanů bude pro rozhodování nejdůležitější, jaké má kandidát plány pro oživení ekonomiky. I v této otázce si ale oba soupeři stojí nastejno. Podle 47 procent by lépe dokázal vyřešit hospodářskou situaci USA Romney, podle 46 procent by to byl Obama.

Větší než 50 na 50

Také anketa NBC/WSJ potvrzuje, že ekonomické problémy dávají Romneymu šanci na vítězství, i když zatím za Obamou mírně zaostává. Jen 33 procent dotázaných si myslí, že americké ekonomice se povede příští rok lépe, tedy o pět procent méně, než v dubnu. Také jen 43 procent respondentů je spokojeno s tím, jak Obama řeší ekonomické problémy.

Vzhledem k pesimismu veřejnosti, pokud jde o ekonomiku, je Romney za Obamou stále v závěsu a má šanci ve volbách, které by mohly být stejně těsné jako souboj republikánského prezidenta George Bushe a demokrata Johna Kerryho v roce 2004, uvedla NBC News. 
"Obamovy šance na znovuzvolení nejsou větší než 50 na 50," řekl jeden z organizátorů tohoto průzkumu demokrat Peter Hart.

Američané budou volit prezidenta 6. listopadu. Romney sice ještě formálně nezískal republikánskou nominaci do voleb, všichni jeho hlavní soupeři ale už ze stranických primárek odstoupili.

Republikánské primárky pokračovaly v úterý hlasováním ve státech Arkansas a Kentucky. Romney zde získal 73 ze 75 delegátů pro srpnový stranický sjezd. Celkem tak má podle agentury AP už 1065 delegátů a chybí mu jich jen 79 k tomu, aby dosáhl dostatečného počtu pro jistotu stranické nominace. Zbývající hlasy pravděpodobně získá příští týden při texaských primárkách.

Tagy: USA obama romney šance

Zdroje: ČTK