Syrský uprchlík, kterého nakopla kameramanka, už dostal práci

VIDEO - Aktuality autor: art

Po krutém uvítání se na Syřana, kterého nakopla maďarská televizní kameramanka, usmálo štěstí. Syrský fotbalový trenér dostal ve Španělsku práci. Nabídla mu ji španělská fotbalová škola na madridském předměstí Getafe, která se o jeho příběhu dozvěděla z novin. 

Usámu Abdula Mohsena (druhý zleva) s malým Zaídem přivítal v Madridu Miguel Angel Galan, který aspiruje na post prezidenta Španělské fotbalové federace

Usámu Abdula Mohsena (druhý zleva) s malým Zaídem přivítal v Madridu Miguel Angel Galan, který aspiruje na post prezidenta Španělské fotbalové federace,zdroj: Profimedia.cz

Ještě před týdnem se Usáma Abdul Mohsen cítil v Evropě jako nevítaný host. On a jeho syn byli ve skupině lidí, do nichž na hranici se Srbskem kopala kameramanka televize N1TV. Usámovi podrazila nohy, když se mu se sedmiletým chlapcem v náručí podařilo prodrat se kordónem maďarské policie snažící se zabránit běžencům v cestě do země.

"Cítil jsem bolest, když jsem viděl strach a paniku v očích svého syna. Zaíd plakal dvě hodiny. Neodpustím jí to. Chci spravedlnost, protože to, čeho se dopustila, je nelidské," řekl španělským médiím po příjezdu do země.

Od chvíle, co se mu ozval šéf fotbalové školy z madridského předměstí Getafe, vidí ovšem Evropu docela jinak. Do Mnichova, kam se přes Maďarsko a Rakousko dostal, pro něj přijel novinář zmíněného španělského deníku a přes Paříž a Barcelonu ve čtvrtek dorazili do Getafe.

Dostal byt, šanci pracovat a jeho dva synové budou moci ve Španělsku chodit do školy. "Vidím budoucnost své rodiny v této zemi," řekl novinářům muž, který po útěku ze své země absolvoval jako desetitisíce dalších strastiplnou plavbu z Turecka do Řecka a pak pěší a vlakovou pouť přes Balkán do Maďarska.

Lidé, kteří jako on prchají ze Sýrie před občanskou válkou, se prý budou moci vrátit, až bude poražen jak prezident Bašár Asad, tak radikálové z Islámského státu. Zda a kdy se do své rodné země zase podívá, ale Mohsen netuší.

Tagy: Španělsko zahraničí uprchlická krize

Zdroje: ČTK