NASA posílá k Marsu sondu, bude pátrat po tom, kam zmizela voda

- Magazín autor: Jakub Konečný

Mise MAVEN pro výzkum marsovské atmosféry dostala i přes potíže s nouzovým finančním fungováním americké vlády od Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) výjimku, takže sonda o velikosti autobusu se k rudé planetě vydá 18. listopadu. Vědci si od projektu slibují odpověď na otázku, kam zmizela voda, kterou Mars kdysi podle odborníků hojně oplýval.

mise MAVEN

mise MAVEN,zdroj: Daily Telegraph

Družice se kvůli odběru vzorků horních vrstev atmosféry přiblíží k planetě až na zhruba 125 kilometrů od povrchu, čímž se podle portálu telegraph.co.uk stane nejníže se pohybujícím umělým aparátem u Marsu. Dosavadní sondy udržovaly od povrchu zhruba třínásobnou vzdálenost.

Cesta k Marsu potrvá MAVENu deset měsíců, poté vstoupí na tamní oběžnou dráhu a zahájí výzkum. Zařízení je uzpůsobeno na odběr atmosférických plynů, protože vědci doufají, že se jim podaří zjistit vodní páru a úroveň rychlosti jejího mizení.

MAVEN by tak mohl ověřit teorii, že sluneční energie pomalu připravila atmosféru o dusík, oxid uhličitý a vodu, čímž z planety učinila suchý a pustý svět. O bohaté přítomnosti vody v marsovské minulosti svědčí vyschlé kanály a geologické nálezy.

"MAVEN nám pomůže porozumět historii klimatu, která je historií obyvatelnosti," prohlásil Bruce Jakosky z marsovské mise. Dodal, že ačkoli MAVEN nebude hledat život, vědcům výsledky pomohou pochopit prostředí, které život mohlo hostit.

Jedním z důvodů, proč NASA upřednostnila MAVEN před jinými projekty, je to, že tato sonda poskytne komunikační zázemí budoucím marsovským misím a také vozítku Curiosity. To v současné době na povrchu planety pátrá po stopách života a získaná data posílá na Zemi pomocí dvou starších satelitů - Mars Odyssey a Mars Reconnaissance Orbiter.

Tagy: Mars NASA Mise MAVEN

Zdroje: ČTK