Náš odchod ze strany nehrozí, shodli se poslanci VV

- Aktuality autor: Jakub Procházka

Odchod některých údajně nespokojených poslanců Věcí veřejných (VV) do jiných parlamentních stran nehrozí. Oznámil to po středečním jednání poslanecký klub nejmenší vládní strany v reakci na mediální spekulace o rozkolu ve VV.

Placeholder

Placeholder,zdroj: Archiv

Klub se dohodl, že poslanci budou nadále jednotní, řekl po jednání poslanec Michal Babák. Babákovo tvrzení vzápětí potvrdila i předsedkyně klubu Kristýna Kočí. O neshodách mezi poslanci VV napsal deník Mladá fronta Dnes (MfD). 

Poslanci VV se odpoledne ve sněmovně sešli na mimořádném jednání své sněmovní frakce. Jedna z poslankyň VV řekla, že všichni byli spekulacemi o údajném rozkolu klubu překvapeni a spíše je prý takové úvahy stmelily. 

Klub vedení strany kritizuje

Deník napsal, že až 11 poslanců Věcí veřejných z celkem 24 se chystá stranu opustit, neboť jsou prý nespokojeni s autoritativním vystupováním ministra dopravy a jedné z hlavních tváří strany Víta Bárty. Podle poslanců však není situace tak vážná. Zároveň ale připouštějí, že poslanecký klub na svých jednáních vedení strany opravdu kritizuje. 

"Cítím, že je to hodně mediálně nafouklé. Samozřejmě, nesváry jsou. Ale bavím se s poslanci a necítím, že by to bylo tak závažné, jak se objevilo v tisku," řekl Babák před zasedáním poslanecké frakce.

Bárta nemá oficiální funkci v nejužším vedení strany, přesto je vnímán jako její faktický šéf. Výkonný místopředseda VV Jaroslav Škárka už dříve prohlásil, že ministr dopravy by měl kandidovat na předsedu strany, což by přispělo k "transparentnímu rozdělení funkcí v rámci vedení strany". 

O odchodech se bavíme v žertu, tvrdí Babák

"Nikdo určitě odcházet nechce. Bavíme se o tom spíš v žertu, ale určitě ne vážně, dodal Babák. Připustil nicméně, že neshody mezi poslanci VV jsou. Spory mezi poslanci přiznávají i další členové VV. "Samozřejmě ty věci padnou, ale to padnou na každém klubu," řekl jeden z poslanců sněmovního nováčka.

Podle Babáka může být Bárta trnem v oku některým stranickým kolegům proto, že je nyní hodně vidět. "Vnímám to tak, že se nyní řeší důchodová, daňová a zdravotní reforma, ve které je hlavním komunikátorem pan Bárta. To znamená, že je už nějaké dva až tři měsíce hlavní osobou a některým poslancům se to možná nelíbí," řekl Babák. 

Někteří poslanci VV se domnívají, že by za zprávami o údajném odchodu některých členů poslaneckého klubu mohla stát snaha ODS o vyvolání neshod ve Věcech veřejných. "Občas k nám přijde někdo z občanských demokratů a řekne, že jednají o přestupu několika našich lidí. Nevím, odkud to berou. Já se s kolegy bavím a nikdo odejít nechce," řekl další z poslanců Věcí veřejných. 

Poslanecký klub kromě údajného rozkolu řešil také situaci kolem působení současného ministra obrany Alexandra Vondry v době českého předsednictví EU. Kvůli takzvané kauze Promopro zasednou koaliční špičky.

Tagy: poslanci vv klub odcházení

Zdroje: ČTK