Michálek dostal půl milionu za ohlášení korupce

- Aktuality autor: Jakub Procházka

Ceny ve výši půl milionu a sto tisíc korun dostali ve středu z rukou zakladatele Nadačního fondu proti korupci Karla Janečka první dva muži, kteří upozornili na možnou korupci ve státní správě.

Teprve nedávno zaregistrovaný fond ocenil Libora Michálka, bývalého ředitele Státního fondu životního prostředí, který informoval o korupci na ministerstvu životního prostředí, a Ondřeje Závodského, který upozornil na netransparentní zadávání zakázek v Zařízení služeb ministerstva vnitra. 

Nový americký velvyslanec v Praze Norman Eisen snahy fondu otevřeně podpořil. "Věřím, že každý člověk má právo žít v zemi bez korupce, takže bojujete za důležité lidské právo," poznamenal diplomat. Zdůraznil nutnost vytvořit systém podpory těch, kteří na takové jednání upozorní. "Jsem rád, že jsem v Praze v době, kdy česká občanská společnost začíná proti korupci vystupovat," prohlásil.

Doporučení českým politikům: Prosaďte pojistky

Českým politikům Norman doporučil, aby využili této možnosti a prosadili takové pojistky, aby "systém zůstal čestný". Korupce podle něj ohrožuje ekonomickou spolupráci, protože odrazuje zahraniční investory, snižuje produktivitu práce i růst pracovních míst. 

"Situace u nás je taková, že lidé, kteří se něčeho odváží, to velmi často odnesou a nemají z toho žádný prospěch. Myšlenka byla podpořit lidi, kteří se odváží proti korupci něco udělat," uvedl zakladatel fondu Janeček, sám úspěšný podnikatel. Fond založil společně s majitelem pivovaru Stanislavem Bernardem, hercem Janem Krausem, ekonomem Tomášem Sedláčkem a někdejším rozvědčíkem Karlem Randákem. 

Podle Bernarda bere korupce občanům naději. "Jak chcete přesvědčit lidi, kteří žijí od výplaty k výplatě, že musí šetřit, když všude kolem sebe vidí zlodějiny, podvody a lumpárny," podotkl na tiskové konferenci. Sedláček zase upozornil, že i vládní Národní ekonomická rada, jejímž je členem, korupci označuje za "největší žábu na prameni" českého hospodářství. Podle Krause je ale problém širší. "Nemám rád, když se všechno zužuje jen na peníze. Korupce nám žere svobodu," podotkl herec. 

Jediným pozvaným byl Pithart

Janeček za jeden z hlavních cílů nadace, kromě přímé podpory lidí, kteří s korupcí bojují, označil například zrušení existence listinných akcií na majitele, které slibuje ČSSD a které původně prosazovaly Věci veřejné, a další potřebné úpravy legislativy.

Bernard zase podotkl, že nadace nebude přijímat sponzorské dary od politických stran a s politiky hodlá spolupracovat jen za předpokladu jejich skutečného zájmu a ne "přiživování se na tiskových konferencích". Jediným pozvaným politikem byl místopředseda Senátu Petr Pithart. Ten v 90. letech minulého století upozornil na to, že se jej snažil uplatit tehdy vlivný bankéř. 

Mezi cíli nadace je podle tiskové zprávy podpora odhalování korupční činnosti s významným ekonomickým dopadem na veřejnou správu, podpora projektů odhalujících úplatkářství, maximální snaha o dotahování zveřejněných případů do konce a "podpora a přispívání k budování etických hodnot v demokratické společnosti". "Za malé miliony stop velkým rozkradeným miliardám," shrnul cíle fondu herec Kraus. Fond měl před svým vznikem problémy s registrací, soud boj proti korupci nejdříve neuznal jako veřejně prospěšnou činnost.

Tagy: korupce fond nadace michálek

Zdroje: ČTK