Nálože v Bostonu byly ukryté v odpadkových koších

VIDEO - Aktuality autor: Jakub Konečný

Pondělní exploze v Bostonu způsobily nevelké, nepříliš odborně vyrobené nálože ukryté v odpadkových koších rozmístěných podél maratonské trati. Oznámila to dnes televizní stanice CNN s odvoláním na americké vyšetřovatele. Nálože byly údajně poměrně primitivní, neobsahovaly vysoce explozivní materiál. 

Podle upřesněných zpráv zdravotníků výbuchy v Bostonu usmrtily dvě osoby a zranily kolem 130 lidí. Zabito bylo osmileté dítě, mezi zraněnými je osm dětí. Stav 15 lidí, kteří jsou v nemocničním ošetření, označují lékaři za kritický. 

Z námořní základny Newport ve státě Rhode Island byla do Bostonu povolána speciální jednotka pyrotechniků. Mají prozkoumat předměty v okolí místa pondělních výbuchů a prověřit, zda v některém z nich není další nálož. Zvýšenou pohotovost má policie v areálu dvou jaderných elektráren ve státech Massachusetts a New Hampshire. 

O zvýšené aktivitě policistů hovoří i zprávy z jiných amerických měst. V Los Angeles například hlídkují zesílené policejní hlídky na letišti, ve větších obchodních centrech, na sportovištích a hlavních křižovatkách. 

 

Kvůli tragické události, která poznamenala závěr bostonského maratonu, zrušila místní radnice některé plánované zábavní či sportovní podniky. Neuskuteční se například utkání severoamerické NHL mezi týmy Boston Bruins a Ottawa Senators, svůj koncert zrušil bostonský symfonický orchestr. 


S vyhledáváním osob, kteří byli účastníky či diváky bostonského maratonu a jejích blízcí o nich nemají žádné informace, se rozhodla pomoci internetová společnost Google. Na speciální stránce zřídila službu, kde mohou lidé poskytovat či hledat potřebné informace o pohřešovaných. Po explozích v Bostonu kvůli přetížení vypadla mobilní síť a znepokojení lidé z celého světa se nyní snaží získat informace prostřednictvím sociálních sítí. Službu Google využilo už téměř 5000 lidí.

Tagy: USA terorismus Boston Boston Marathon

Zdroje: ČTK