Na Ztraceném už se kácí ve velkém

- Aktuality autor: red

V šumavské lokalitě Na Ztraceném u Modravy policie vyvádí nebo vynáší aktivisty z prostoru vymezeného k těžbě, některé z nich odvedli v poutech. Pět aktivistů, kteří se opakovaně vraceli do páskou vymezeného prostoru, odvezla policie na služebnu v Kašpeských Horách.

Zatímco ráno padlo asi deset stromů, nyní se podle mluvčího blokády Mojmíra Vlašína začíná "kácet ve velkém".

Podle mluvčí klatovské policie Dany Ladmanové je na místě i antikonfliktní tým. Někteří aktivisté uposlechli výzvu a vyznačenou lokalitu opustili sami, další museli policisté vyvést. 

Většina aktivistů už byla odvedena

Na místě bylo asi 27 aktivistů. Ladmanová řekla, že policisté postupně procházejí celou rozlehlou lokalitu a vyzývají všechny přítomné lidi, aby prostor těžby opustili. Vlašín připustil, že pokud policie bude postupovat dál, nepodaří se aktivistům do večera stromy před motorovými pilami ubránit. Většinu lidí, kteří blokovali stromy svou přítomností, už totiž policie vyvedla nebo odvezla. 

Už ráno dřevaři a lesní strážci vymezili páskami prostor pro kácení. Aktivisté se chtěli zdržovat uvnitř. Lesní dělník totiž podle nich nesmí porážet stromy, když se v prostoru pohybuje cizí člověk. 

Aktivisté svými protesty porušují zákon

Mluvčí parku Pavel Pechoušek řekl, že Okresní soud v Klatovech dal za pravdu Správě Národního parku a CHKO Šumava a vydal předběžné opatření, podle kterého se má Hnutí Duha zdržet jakéhokoliv organizovaného pohybu, pobytu a jiné činnosti v lesích na území šumavského parku. 

Ředitel parku Jan Stráský už dříve řekl, že aktivisté porušují zákon o ochraně přírody a krajiny. Blokáda je podle něj hromadná organizovaná akce. Na ni ale nemají udělenou výjimku ze zákona. Za to aktivistům hrozí pokuta až 50.000 korun. 

Správa parku údajně jedná nelegálně

Podle Vlašína ale není předběžné rozhodnutí soudu pravomocné, neboť nebylo Hnutí Duha doručeno. Blokádníci na místě navíc tvrdí, že je neorganizuje Hnutí Duha, ale že je sem svým nelegálním počínáním donutila přijít správa parku. 

Na policii se dnes obrátili správci parku kvůli protiprávnímu pobytu lidí v lokalitě těžby i aktivisté, kteří uvedli, že se na místě dřevaři pokoušejí o nelegální těžbu. Aktivisté trvají na tom, že správa parku nemá právo v lokalitě kácet. I když dříve bezzásahové území bylo letos převedeno z první do druhé zásahové zóny, správa parku si prý nevyřídila nutné výjimky na použití intenzivních technologií a na zásah do biotopu zvláště chráněných druhů, tvrdí Vlašín. Případ nahlásili policii a České inspekci životního prostředí. Obě instituce se záležitostí zabývají. 

Správa parku minulý týden uvedla, že tento týden se musí Na Ztraceném začít s kácením. K poražení je tu označeno asi 3000 stromů. Jinak se z nich začne brzo masivně šířit kůrovec do okolních lesů.

Tagy: policie protesty Šumava kaceni aktivisté hnutí

Zdroje: ČTK