Dnes je neděle 29. ledna 2023., Svátek má Zdislava
Počasí dnes -7°C Sněhové přeháňky

Na Ukrajině se pohřešuje český občan, informace o úmrtí nelze potvrdit

Na Ukrajině se pohřešuje český občan, informace o úmrtí nelze potvrdit
„Můžeme potvrdit, že český občan na Ukrajině je nezvěstný. Avšak informaci o jeho úmrtí stále nemůžeme potvrdit,“ řekla mluvčí ministerstva zahraničí Lenka Do (Ilustrační foto) | zdroj: Profimedia

Na Ukrajině se pohřešuje český občan, informace o jeho úmrtí ale nelze v tuto chvíli potvrdit. ČTK to dnes sdělilo ministerstvo zahraničí k informacím serveru Voxpot, podle nějž přišel o život v zemi český dobrovolník poté, co se dostal pod palbu ruských vojáků v autě.

Reportéři českého serveru Voxpot Majda Slámová a Vojtěch Boháč byli na začátku března na Ukrajině ostřelováni ve vozu u města Makariv.

Po zveřejnění reportáže se novinářům ozvala paní Simona, podle které se v téže době měl na podobném místě pohybovat její manžel Tomáš. Ten podle ní na Ukrajině jakožto profesionální řidič kamionů a autobusů chtěl pomáhat s odvozem lidí. Od 2. března měl ale nedostupné mobilní telefony.

„Můžeme potvrdit, že český občan na Ukrajině je nezvěstný. Avšak informaci o jeho úmrtí stále nemůžeme potvrdit. Jsme v kontaktu s jeho rodinou a poskytujeme standardní konzulární služby,“ sdělila dnes ČTK mluvčí ministerstva zahraničí Lenka Do.

Po měsíci se reportéři vrátili na místo, na fotografiích zaznamenali mimo jiné rozstřílené automobily. Jeden z nich byl tím, na který se ptala paní Simona.

Další den se dvojice vydala zpět na dané místo, kde našla Tomášovu tenisku, auto už bylo na vrakovišti. Mělo prostřelené čelní okno, boční dveře i opěradlo hlavy u řidiče, byla v něm krev.

„V autě samotném zůstal jen technický průkaz, obrázek s pannou Marií a jinak téměř nic. Makarivská policie nám řekla, že zatím všech 133 civilních obětí bylo identifikováno, takže Tomáše zatím nenašli. V nedalekém Motyžynu nám však o den dříve na obecním úřadě řekli, že stále nacházejí mrtvé civilisty po lese kolem vesnice. V Makarivě zase členové policie i teritoriální obrany hledali hroby, do kterých Rusové pohřbívali civilisty, které při průjezdu zabili,“ uvedl Voxpot.

Zdroje: