Dnes je pondělí 30. ledna 2023., Svátek má Robin
Počasí dnes -2°C Občasný déšť se sněhem

Na Tchaj-wanu jsou nasazeni američtí vojáci, potvrdila prezidentka Cchaj Jing-wen

Na Tchaj-wanu jsou nasazeni američtí vojáci, potvrdila prezidentka Cchaj Jing-wen
V americké televizi CNN o amerických vojácích mluvila Cchaj Jing-wen, prezidentka ostrova | zdroj: Profimedia

Na Tchaj-wanu působí nevelký počet amerických vojáků, kteří cvičí společně se svými tchajwanskými kolegy.

V americké televizi CNN tuto informaci potvrdila Cchaj Jing-wen, prezidentka ostrova, který za součást svého území považuje Čína. Ministr obrany pak novinářům sdělil, že ostrov musí být připraven se bránit a nemůže spoléhat na pomoc spojenců.

Čína vzápětí na zprávu o přítomnosti amerických vojáků na Tchaj-wanu reagovala popuzeně. „Jednoznačně odmítáme jakýkoli způsob oficiální výměny a vojenských kontaktů mezi Spojenými státy a Tchaj-wanem,“ uvedl podle agentury AFP mluvčí čínského ministerstva zahraničí.

Agentura Reuters uvádí, že napětí mezi Tchaj-pejí a Pekingem v poslední době eskalovalo. Čína zvyšuje vojenský i politický tlak na Tchaj-wan a nevylučuje, že by se ho mohla zmocnit silou.

„Máme mnoho forem spolupráce se Spojenými státy, jejichž cílem je posílit naše schopnosti bránit se,“ řekla prezidentka Cchaj Jing-wen.

Čínská armáda v posledních týdnech podniká poblíž Tchaj-wanu manévry, začátkem měsíce vyslala do blízkosti ostrova přes 150 vojenských letounů.

O tom, že na Tchaj-wanu působí američtí vojáci, už dříve informovala různá světová média, ovšem oficiální potvrzení této informace může dále zhoršit vztahy mezi Pekingem a Washingtonem, uvádí Reuters. V reakci na vyjádření prezidentky tchajwanský ministr obrany Čchiou Kchuo-čcheng bez dalších podrobností uvedl, že vojenských kontaktů mezi USA a Tchaj-wanem „je poměrně hodně a jsou celkem pravidelné“.

„Země musí spoléhat sama na sebe a pokud nám naši přátelé nebo další skupiny budou moci pomoct, pak budeme samozřejmě rádi, ale nemůžeme na tom být závislí,“ řekl ministr obrany.

Spojené státy podobně jako většina zemí nemá s Tchaj-wanem formální diplomatické vztahy, ale jsou jeho nejdůležitějším mezinárodním spojencem a hlavním dodavatelem zbraní. Americký prezident Joe Biden nedávno prohlásil, že pokud by Čína ostrov napadla, může Tchaj-wan počítat s pomocí USA. Svým jednoznačným vyjádřením se tak odchýlil od dlouholeté politiky, kdy americká administrativa na toto téma vydávala pouze vágní prohlášení.

Tchaj-wan od roku 1949 funguje de facto nezávisle, má vlastní vládu, parlament a demokratické zřízení odlišné od vlády jedné strany v pevninské Číně.

Zdroje: