Dnes je neděle 29. ledna 2023., Svátek má Zdislava
Počasí dnes -7°C Oblačno

Na Black Friday zřejmě kvůli koroně poprvé na webu utratíme přes miliardu

Na Black Friday zřejmě kvůli koroně poprvé na webu utratíme přes miliardu
Ilustrační snímek | zdroj: Profimedia

Přes půl milionu lidí nakoupí letos v Česku při slevové akci Black Friday na webu podle odhadu více než miliardu korun. V neposlední řadě i kvůli pandemii a zavřeným obchodům. Black Friday připadá na poslední listopadový pátek.

Společnost Shoptet, která je největším tuzemským poskytovatelem řešení pro tvorbu a správu internetových obchodů, odhaduje, že útraty Čechů na internetu na Black Friday letos vzrostou v meziročním srovnání o čtvrtinu a poprvé přesáhnou miliardu korun. Do nákupů se zapojí přes 550 000 českých zákazníků, průměrná útrata bude činit zhruba 900 Kč.

Tržby obchodníků loni na černý pátek dosáhly zhruba 800 milionů korun, meziročně byly podle Shoptetu o 25 procent vyšší a oproti běžnému pátku činil nárůst 250 procent. Akci v letošním roce ovlivní pandemie a zavřené obchody. "E-shopy přišly v hlavní sezoně o výraznou část konkurence v podobě kamenných obchodů. I přesto, že budou on-line prodejci nabízet podobné slevy jako v minulých letech, jejich obraty budou díky současnému stavu rekordní," uvedl výkonný ředitel společnosti Shoptet Miroslav Uďan.

Zatímco velké e-shopy podle Uďana budou i letos tradičními tahouny slevové akce, velká část menších internetových obchodů slevy nenabídne, zpravidla kvůli chybějícím marketingovým kampaním. Prodejci, kteří akci naplánovali, si budou podle Uďana dobře vybírat, které zboží zlevní. Často to budou výrobky ve výprodeji, jako starší modely mobilních telefonů nebo počítačů, uvedl.

Internetové obchody nabízejí s odkazem na Black Friday slevy celý listopad. Lidé tak mohli v akcích už nakoupit oblečení, elektroniku, knihy nebo zboží pro domácí zvířata.

Tradice výprodejové akce Black Friday pochází z USA. Nákupní rádce Heureka.cz loni upozornil, že ne všechny slevy musejí znamenat, že zákazník nakoupí výhodněji. Zboží, které někteří prodejci nabízeli s až 50procentní slevou, bylo v jiných e-shopech za tuto cenu možné sehnat i běžně, tedy bez slevové akce. U některých internetových prodejců byly v minulých letech odhaleny i klamavé obchodní praktiky, kterými se zabývala Česká obchodní inspekce.

Asociace pro elektronickou komerci (APEK) předpokládá, že prodej e-shopů v ČR bude letos vyšší o zhruba 25 procent a přesáhne 190 miliard korun. Češi loni v internetových obchodech nakoupili zboží za rekordních 155 miliard korun, což bylo o 15 procent více než v roce 2018. 

Zdroje: