Muž v Praze nepřežil mrazy, Česko má už 19 obětí zimy

- Aktuality autor: Jakub Procházka

Od počátku října pravděpodobně kvůli chladnému počasí zemřelo v Česku nejméně 19 lidí. Další člověk nepřežil pondělní mrazivou noc v Praze, tělo muže bylo nalezeno ráno v Kobylisích. Teploty v Praze přesto nebyly tak nízké jako v minulých dnech, pohybovaly se slabě pod nulou.

Pravděpodobnou příčinou smrti je podchlazení, sdělila mluvčí pražské záchranné služby Jiřina Ernestová. Je to desátá oběť zimy v hlavním městě, od začátku prosince již osmá. Kolik lidí ve skutečnosti nepřežilo dosavadní chladné počasí v celém Česku, není jasné. Centrální evidence totiž neexistuje. 

K mrtvému muži byl lékař podle Ernestové přivolán do ulice Slancova před sedmou hodinou ranní. "Po ohledání těla byla nařízena pitva, která objasní konkrétní příčinu smrti," dodala. 

Nejhorší je kombinace sníh a mráz

Bezdomovce v posledních dnech trápí nejen silné mrazy, ale také sníh. Tato kombinace je pro ně podle lidí, kteří bezdomovcům pomáhají, nejhorší. Na sněhu jim totiž zvlhne oblečení. 

Počet obětí dosavadní zimy v celém Česku není jasný. Centrální evidenci úřady oficiálně nevedou. Lékaři záchranné služby často podchlazení určují pouze jako možnou příčinu smrti a konečný verdikt určí až pitva. Ne vždy jde o bezdomovce, zmrznout mohou i opilí lidé, kteří venku usnou. 

V Praze je nejvíc bezdomovců, proto jasně vede

S podezřením na podchlazení už letos od nástupu chladného počasí zemřelo nejméně 19 lidí. Neblahé prvenství drží s výrazným náskokem Praha, kde záchranná služba spočítala již deset obětí. V hlavním městě žije nejvíce lidí bez domova, jejich počet je podle některých odhadů asi 3500. 

Asi 1300 lidí bez střechy nad hlavou žije v Brně. Prvním mrtvým bezdomovcem letošní zimy se tam stal o předminulém víkendu muž z Vyškovska, který zemřel v důsledku podchlazení přímo na ulici. 

Ve Zlínském kraji policie eviduje zatím tři případy, kdy lidé pravděpodobně venku umrzli. Na konci října byl na náměstí v Rožnově pod Radhoštěm nalezen čtyřiapadesátiletý bezdomovec. Minulý týden zřejmě umrzli dva lidé na Slovácku. Šestapadesátiletého muže našel příbuzný na dvoře ve Starém Městě, o rok mladšího muže pak nalezl bratr na zahradě u domu ve Zlechově. Ve všech případech při skonu mužů sehrál kromě počasí svou roli nejspíše i alkohol. 

Bezdomovci umírají už od října

V Moravskoslezském kraji v souvislosti s počasím zemřeli už dva lidé. Už v první polovině října zemřel v Novém Jičíně na následky podchlazení bezdomovec. Tělo muže náhodní svědci objevili pod silničním mostem. Bezdomovec umrzl i ve Frenštátu pod Radhoštěm na Novojičínsku. Policie jeho tělo našla 2. prosince. Muž přespával v nedaleké boudě. 

V Olomouci se podezření na úmrtí kvůli počasí objevilo jen u bezdomovce, který byl minulý týden nalezen u obchodního domu na Foerstrově ulici v Olomouci. Záchranáři ale nemohou říci, jestli zemřel na podchlazení nebo například kvůli otravě alkoholem. Dalšího mrtvého nalezli 1. prosince v Bernově na Karlovarsku jednašedesátiletého bezdomovce na volném prostranství, kudy často chodil. 

Chladné počasí si vyžádalo život také pětapadesátiletého muže z Žatecka. Ve čtvrtek 2. prosince v 06:00 ráno ho objevili pracovníci Správy a údržby silnic Ústeckého kraje na křižovatce mezi obcemi Kněžice a Kličín na Lounsku.

 

 

Tagy: mráz mrtví bezdomovci umrznutí

Zdroje: ČTK