Dobeš chce tvrdší ústavní výchovu pro dětské násilníky

- Aktuality autor: Jakub Procházka

Ministr školství Josef Dobeš (VV) chce zřídit přísnější ústavy pro dětské násilníky. Měly by podle něho vzniknout čtyři stupně ústavní péče. Nejpřísnějšími by byly detenční ústavy s podobným režimem jako pro dospělé kriminálníky.

Ministr chce také zavést psychology na školách. Dobeš to řekl v Orlové na Karvinsku v reakci na narůstající agresivitu dětí, když předminulý týden šestnáctiletý mladík v Ostravě pobodal a vážně zranil tři děti. 

"Detenční ústavy by neměly být věkově omezené. Měly by být speciálně pro tyto děti, měly by mít stejný model jako pro dospělé pachatele - léčebný, psychiatrický režim s velmi přísnou ostrahou," uvedl Dobeš. Nezletilí pachatelé by museli absolvovat revizní vyšetření, po kterých by se zvažovalo, jestli mohou zpátky na svobodu. 

Věkovou hranici snížit, aby děti nerostly pro Mírov

Nové detenční ústavy by mohly podle ministra vzniknout v současných výchovných ústavech v Boleticích v Děčíně a v Polance nad Odrou v Ostravě. "Je potřeba diferencovat ústavy, tedy oddělit dětské domovy rodinného typu od terapeutických ústavů až po detenční ústavy," řekl Dobeš. 

Problematiku bude řešit s ministrem spravedlnosti Jiřím Pospíšilem (ODS). "Hodlám to iniciovat u ministra Pospíšila, abychom se nebavili jenom o mladistvých, ale hranici stáhli dolů, protože poslední případy ukazují, že společnosti mohou být životně nebezpečné i děti. Chceme jim pomoci se léčit, aby na to nedoplatila v budoucnu společnost a děti samy, protože pak rostou pro Mírov, což není dobré," konstatoval. 

Na školní psychology půl miliardy

Ve školách by podle Dobeše mělo také působit zhruba 1000 psychologů nebo speciálních pracovníků. "Bylo to moje předvolební téma," uvedl. Tehdy na to žádal speciálně půl miliardy korun, které by nedostalo ministerstvo obrany. "Dneska říkám, že to dokážu z rozpočtu ministerstva školství. Část prostředků chci použít z redukce sítě středních škol, kde očekávám, že bychom mohli ušetřit 1,5 až 2 miliardy korun," uvedl Dobeš. 

Ministr zvažuje, že by také nechal prověřit postup školy v případu šestnáctiletého útočníka, který pobodal tři děti. Česká školní inspekce by měla zjistit, jestli škola nahlásila problémy a náznaky násilného chování u útočníka sociálnímu odboru radnice. "Zatím mám informace od otce jednoho pobodaného hocha, že škola informace předala sociálnímu odboru," uvedl Dobeš.

Tagy: školství dobes

Zdroje: ČTK