Dnes je středa 8. února 2023., Svátek má Milada
Počasí dnes 0°C Skoro jasno

Moskvu drtí nová vlna covidu. Nařízeno povinné očkování ve službách, ale vakcíny chybí

Moskvu drtí nová vlna covidu. Nařízeno povinné očkování ve službách, ale vakcíny chybí
Dezinkfekce Rudého náměstí s ikonickým chrámem Vasila Blaženého na pozadí. | zdroj: Profimedia

Moskva zažívá raketový nástup třetí vlny koronaviru. Denní přírůstky nákazy se den za dnem zvyšují, v pátek jich ve dvanáctimilionové metropoli Ruska zaznamenali 9120.

Dramatická epidemická situace panuje v současné době především v Moskvě, kde se denní přírůstky za necelé dva týdny ztrojnásobily.

Radnice v pátek ve snaze omezit šíření viru mimo jiné zakázala shromáždění více než tisíce lidí a prodloužila omezení pro venkovní divadla, hřiště, anebo dětské koutky v nákupních centrech. Kromě toho nařídila povinné očkování proti covidu pro pracovníky ve službách. Avšak vakcín není dostatek, takže se podaří proočkovat sotva 60 procent těchto lidí.

Kde létá Sputnik?

Rusko ze své očkovací látky Sputnik V udělalo diplomatický nástroj. Nabídlo ho více než padesáti zemím na celém světě, včetně zemí Evropské unie. Doma však vakcína chybí. Není dostatek výrobních kapacit a kromě toho - sami Rusové se do očkování nehrnou.

profimedia-0616458777 Momentka z covidové Moskvy: Lidé jdou do metra na stanici Leninova bibliotéka. | zdroj: Profimedia

Příčinou nárůstu nákaz jsou podle expertů jak nízká proočkovanost, tak nové varianty covidu. Do Moskvy už patrně dorazila delta, která se rozšířila z Indie, a zaznamenaly tam i dosud neznámou variantu, které se zatím říká moskevská.

Obě jsou mnohem nakažlivější a odolnější než původní wuchanská varianta. „Účinnost vakcíny Sputnik V se v laboratorních podmínkách snížila o 29 až 58 procent v porovnání se sérem získaným z wuchanské mutace,“ cituje britský deník Daily Mail Alexandra Gintsburga, ředitele Gamalejova institutu.

Za poslední týden zaznamenaly nemocnice sedmdesátiprocentní nárůst pacientů s covidem. Celkem se v moskevských zdravotních zařízeních léčí s touto nemocí více než 12 tisíc lidí.

„Záchranky přivážející těžké případy covidu stojí fronty před nemocnicemi, kterým chybí lůžka,“ informuje zpravodaj deníku z ruské metropole.

Server The Moscow Times píše, že od pátku moskevské nemocnice neposkytují rutinní zdravotní péči pacientům, kteří nejsou očkovaní. Ošetří pouze urgentní případy či nemocné s rakovinou nebo chorobami krve.

Čísla, ze kterých si každý vybere

V celém Rusku, kde žije na 146 milionů lidí, se v pátek objevilo dalších 17 906 případů nákazy. Země eviduje od počátku pandemie celkem 5,29 milionu potvrzených případů nákazy.

Podle dat ministerstva zdravotnictví na covid do pátku v Rusku zemřelo 128 911 lidí. Ruský statistický úřad Rosstat ale od začátku pandemie do letošního dubna registruje na 270 000 covidových úmrtí.

OurWorldinData_covid_Russia zdroj: Our World in Data/k volnému použití

Graf si pro větší zobrazení rozklikněte.

Zdroje:
ČTK, Daily Mail, Moscow News