Dnes je středa 4. srpna 2021., Svátek má Dominik
Počasí dnes 11°C Dešťové přeháňky

Monogamie přežila jen díky tomu, že jsme ztratili čich

Monogamie přežila jen díky tomu, že jsme ztratili čich
Bez ztráty schopnosti vnímat feromony by monogamie neměla šanci. Ilustrační snímek | zdroj: ThinkStock

Ztráta čichu může za to, že se v naší společnosti udržela monogamie, tvrdí australský antropolog Michael Stoddart. V průběhu evoluce člověk podle něj přestal vnímat feromony jiných lidí. Kdyby se tak nestalo, monogamie by se nejspíš neměla šanci. 

Australský vědec došel k závěru, že ještě před 20 miliony lety v období miocénu se předci člověka vzájemně přitahovali především pomocí pachu. Spojení mezi čichem a chtíčem ale v průběhu dalšího vývoje výrazně oslabilo. Člověk ztratil schopnost vnímat feromony. Na pach jiných lidí proto už nereagujeme tak intenzivně jako naši prapředci.

"Monogamie by jinak nedokázala odolat tlaku života v komunitě," vysvětluje Stoddart.

Na rozdíl od jiných savců se čich člověka opírá jen o čichový epitel nosu, zatímco vomeronazální orgán u něj přestal fungovat. Podle Stoddarta to ukazuje na to, že nos je spojen s částmi mozku, které zodpovídají za racionální stránku chování.

V průběhu času se lidé stali dokonce jedinými savci, kteří začali vnímat své přirozené pachy jako nepříjemné a začali je úmyslně likvidovat, tedy mýt se a překrývat je jinými vůněmi. V lidském mozku ale zůstaly části, které reagují na sexuální pachy, a teprve v poslední době jsme je začali znovu objevovat a dráždit pomocí parfémů. 

Zdroje:
Daily Mail