Dnes je neděle 29. ledna 2023., Svátek má Zdislava
Počasí dnes -7°C Oblačno

Modrá je dobrá, ale ta námořnická je ještě lepší

Modrá je dobrá, ale ta námořnická je ještě lepší
Ilustrační snímek | zdroj: Profimedia

Elysejský palác už rok používá poněkud změněnou francouzskou vlajku. Modré pole je v námořnickém odstínu místo původního světlejšího. O změně rozhodl loni v červenci prezident Emmanuel Macron.

„Jde o velmi politickou věc, o obnovu symbolu francouzské revoluce,“ uvedla francouzská stanice Europe 1. Důvod změny je podle ní estetický (námořní modř je elegantnější), ale zejména historický. Prezident a jeho okolí se rozhodli obnovit francouzskou vlajku z roku 1793 z období Národního konventu.

V Elysejském paláci změně předcházela debata, v níž někteří byli toho názoru, že nová podoba je ošklivá, a druzí naopak ocenili, že znovu vidí vlajku tak, jak ji vídali v dětství, před nástupem prezidenta Giscarda d’Estaing. Hojně se poukazovalo na to, že nový odstín neladí s odstínem vlajky Evropské unie a že změna přichází krátce před zahájením francouzského předsednictví unii v lednu příštího roku. Všichni ovšem přísahají, že nejde o antiunijní gesto.

Ve Francii se používaly mnoho let vlajky s oběma odstíny modři, přičemž námořnictvo a mnoho institucí dávalo přednost té s námořní modří. Prezident Giscard d’Estaing roku 1976 zavedl na trikoloru modř světlejší, aby ladila s evropskou vlajkou, neboť obě - evropská a francouzská - často visí na evropských fórech v sousedství.

Elysejský palác své rozhodnutí týkající se odstínu modrého pruhu na vlajce oficiálně nevyhlásil ani nevydal žádné pokyny institucím, aby se přizpůsobily. 

Zdroje: