Dnes je pondělí 28. dubna 2025., Svátek má Vlastislav
Počasí dnes 19°C Skoro jasno

Místo, kde se vaří bahno a kde ze země stoupá pára

1. 3. 2022 – 19:33 | Magazín | luk

Místo, kde se vaří bahno a kde ze země stoupá pára
Yellowstonský národní park | zdroj: Profimedia

Před 150 lety byl americký Yellowstone vyhlášen prvním národním parkem na světě. Oblast velká zhruba jako Jihočeský kraj je typická svými gejzíry, termálními prameny a unikátní přírodou.

Jako první ji popsal dobrodruh John Colter z Virginie. Byl účastníkem expedice Meriwethera Lewise a Williama Clarka, které měla z pověření prezidenta Thomase Jeffersona prozkoumat západ země. K oceánu dorazila v roce 1805, na zpáteční cestě se ale Colter v létě 1806 od výpravy oddělil.

Zkušený lovec chtěl spolu s dalšími trapery podniknout cestu k řece Yellowstone, přítoku Missouri. Je považován za prvního bělocha, který vkročil na území dnešního Yellowstonského národního parku. Po návratu popsal toto místo jako tajemnou oblast s "vařícím bahnem", "vodními fontánami" a "párou stoupající ze země". To se však v té době považovalo spíše za mýty.

Podrobněji Yellowstone prozkoumala až Cook-Folosom-Petersonova expedice z roku 1869. Hned rok nato sem zamířila Washburn-Langford-Doaneova expedice a jeden z jejích účastníků - spisovatel a právník Cornelius Hedges - navrhl, aby byla oblast vyhlášena za národní park. To americký Kongres učinil 1. března 1872.

Yellowstonský národní park leží na horním toku řeky Yellowstone a s rozlohou 8980 kilometrů čtverečních se rozprostírá na území tří států: Montany, Idaha a především Wyomingu (z 91 procent). Ročně přiláká asi čtyři miliony návštěvníků, mimo jiné i díky snadné dostupnosti. K vidění je vedle horských masivů, kaňonů a rozlehlých plání připomínajících měsíční krajinu 290 vodopádů, 465 aktivních gejzírů (nejznámější je Old Faithful), Yellowstonské jezero a stovky termálních pramenů. Jsou zde druhy rostlin, které se jinde na světě nevyskytují, a Yellowstone je známý také stády bizonů, jelenů wapiti, medvědy grizzly a dalšími zvířaty.

Historie Yellowstonu má ale i své stinné stránky, o nichž se mnoho nemluví. Aby byl národní park pro návštěvníky bezpečný, povolovaly například úřady systematický odstřel dravé zvěře, mimo jiné medvědů a vlků, což podle odborníků výrazně narušilo rovnováhu zdejšího ekosystému. A není pravda ani časté tvrzení, že kvůli strachu z „hořících hor“ neobývali Yellowstone indiáni. Po více než 11 000 letech, kdy v těchto místech lovili například Šošoni, Kajovové a Černonožci, odtud byli po založení parku za pomoci armády vyhnáni. 

Předchozí článek

Šest dezinformačních webů je zablokovaných kvůli agresi Ruska vůči Ukrajině

Následující článek

Putinův jaderný kufřík. Zavazadlo na výlet do doby kamenné