Dnes je úterý 31. ledna 2023., Svátek má Marika
Počasí dnes 0°C Smíšené přeháňky

Aktualizováno: Ministr Staněk odvolal šéfy Národní galerie a Muzea umění, podal trestní oznámení

Aktualizováno: Ministr Staněk odvolal šéfy Národní galerie a Muzea umění, podal trestní oznámení
Jiří Fajt končí v čele Národní galerie Praha | zdroj: Profimedia

Ministr kultury Antonín Staněk odvolal šéfa Národní galerie Praha Jiřího Fajta a ředitele Muzea umění Olomouc Michala Soukupa. Podal i dvě trestní oznámení. Fajt označil rozhodnutí za politický krok, ministr podle něj uvádí jen "zástupné" důvody. Ohradil se i Soukup. 

Ministerstvo kultury v tiskové zprávě ráno sdělilo, že Staněk dnes rozhodl o personálních změnách ve vedení na základě výsledků "aktuálně skončených a probíhajících veřejnosprávních kontrol obou institucí". 

profimedia-0182699036 Exšéf Muzea umění Olomouc Michal Soukup | zdroj: Profimedia

Ministr to pak potvrdil dnes na tiskové konferenci. "Musím říci, že po seznámení se  s výsledky veřejnosprávních kontrol a následného právního rozboru těchto výsledků, jsem byl skutečně zklamán. A nemohl jsem učinit nic jiného než oba ředitele odvolat," prohlásil Staněk. 

Současně prý podal dvě trestní oznámení, která byla už doručena Městskému státnímu zastupitelství v Praze, další je prý připravováno. Dvě oznámení jsou prý podána na Fajta, třetí nechtěl ministr specifikovat.

Trestní oznámení na Fajta ministr podal kvůli autorské smlouvě na 1,2 milionu korun či kvůli dlouhodobým nájemním smlouvám uzavíraným Národní galerií. Podle Staňka jde o autorskou smlouvu, která nemusí být zveřejněna v registru smluv. Částka 1,2 milionu korun měla být určena Fajtovi, týká se šesti výstavních projektů. Uzavřena byla 20. prosince 2018, vyplacena 27. prosince 2018 a uzavřena byla s dodatkem, že nabývá účinnosti zpětně od září 2018. Smlouvu podepsala kancléřka NGP, tedy Fajtova podřízená. Fajt ovšem prohlásil, že podle zákona autorské smlouvy může uzavírat. 

Odvolaný ředitel Muzea umění Olomouc Michal Soukup k věci vydal prohlášení na stránkách muzea: "Důvodem mého odvolání byly údajné chyby v hospodaření muzea, které zjistil audit Ministerstva kultury ČR. My jsme na všecky výtky reagovali, vyargumentovali jsme je, ale ministerstvo je smetlo bez jakéhokoliv zdůvodnění ze stolu. K tomu je nutné zdůraznit, že všechny naše kroky jsme vždy činili se souhlasem MK ČR a s péčí řádného hospodáře."

Kdo muzea povede? 

Fajta se ministr rozhodl nahradit Ivanem Morávkem, olomoucké muzeum dočasně uvede současný zástupce ředitele Ondřej Zatloukal. Morávek má dle Staňka v Národní galerii zajistit ekonomickou konsolidaci muzea a ukončit nevýhodné smlouvy. 

V nejbližší době budou zřejmě vypsána výběrová řízení na nové šéfy institucí. 

Staněk tvrdí, že na základě výsledku kontrol ztratili oba ředitelé důvěru, že by mohli dobře vést obě muzea. 

Prohlásil, že už loni ministerstvo kultury muselo dofinancovávat hospodaření NGP více než 15 miliony korun, podobně to prý vypadalo i v letošním roce. 

Do sporu s Muzeem umění se ministr dostal když, co prosazoval vyhlášení architektonické soutěže na stavbu Středoevropského fóra (SEFO) v Olomouci, na kterou vláda uvolnila 600 milionů korun.

Lidé z muzea a někteří odborníci mimo instituci prosazovali stavbu dle původního návrhu architekta Jana Šépky. Ministr prohlásil, že takovou sumu z veřejných zdrojů nelze investovat jinak než na základě výsledku soutěže. Zaměstnanci muzea požadovali ministrovu rezignaci. V dubnu se pak Staněk s muzeem dohodl na přípravě architektonické soutěže. 

Ministr Staněk uvedl, že v případě olomouckého muzea, že dodatečně prověřovalo i nákupy pozemků pro SEFO od roku 2007 do roku 2013, kdy byl zakoupen poslední pozemek. 

V těchto letech se dle ministra navíc pozemky nekupovaly za běžnou cenu, ale dostávaly výjimku, aby mohly být zakoupeny dráž.

Zdroje:
čt24, Muzeum umění Olomouc, tisková konference MK