Ministr Bárta (VV) fušuje do zdravotnictví, chystá reformu

- Aktuality autor: Jakub Procházka

Ministr dopravy Vít Bárta (VV) chystá návrh zdravotní reformy Věcí veřejných. O problémech ve zdravotnictví ve čtvrtek jednal s prezidentem České lékařské komory Milanem Kubkem.

Po jednání Bárta mimo jiné řekl, že hrozící odchod lékařů z českého zdravotnictví vnímá jako riziko. Kubek označil ohlášené odchody více než 4000 lékařů za "devastaci zdravotnictví". Na vládu apeloval, aby prodloužila platnost opatření takzvaného Janotova úsporného balíčku v lékové politice. 

Kubek řekl, že přišel za Bártou nikoliv jako za ministrem dopravy, ale jako za představitelem vládních Věcí veřejných. 

Bárta je dlouho kritizován, že zasahuje i mimo svůj resort

Lídři Věcí veřejných po debaklu strany v komunálních a senátních volbách dali najevo, že VV chtějí ve vládě více akcentovat sociální témata a dbát na to, aby reformy koalice ODS, TOP 09 a VV neměly příliš tvrdé sociální dopady.

Bárta byl už v minulosti kritizován za to, že působí i mimo svůj resort a zasahuje do rozhodování na ministerstvu vnitra, v jehož čele stojí předseda VV Radek John. Média o Bártovi hovoří jako o skutečném lídrovi strany, který určuje její politiku. 

Cílem dnešní schůzky bylo podle Kubka seznámit Bártu s problémy ve zdravotnictví. Za největší potíž Kubek označil hrozící odchod lékařů. Potřebná částka na splnění jejich platových požadavků podle něj ve zdravotním systému je. "Ty peníze jsou ve zdravotních pojišťovnách. Je možné ušetřit je za léky a tím, že zavedeme pořádek v investiční politice," řekl Kubek. 

Ministru Hegerovi to nevadí

"Jednoznačně vnímáme jako riziko, jaké množství lékařů v České republice v příštích letech bude, či nebude," řekl Bárta. Od Kubka převzal informace ČLK o stavu českého zdravotnictví. Bárta po schůzce řekl, že jako ekonomický ministr chystá návrh Věcí veřejných, jak postupovat při reformě zdravotnictví. Materiál prý připravuje pro předsedu strany Johna. S prezidentem ČLK se Bárta znovu sejde ve čtvrtek, tentokrát by měl být na schůzce i John. 

Ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09) řekl, že schůzka prezidenta ČLK s ministrem dopravy za VV mu nevadí. Také na jeho ministerstvo prý přicházejí lidé, kteří nepatří přímo pod zdravotnictví, on například měl na návštěvě předsedu Akademie věd Jiřího Drahoše.

"Pan prezident Milan Kubek je agilní člověk, který se pohybuje napříč politickým spektrem, je ho vidět často v parlamentu a u jiných politických aktivit, je to patrně záměr oslovovat všechny ministry, leda by se chtěl zaměřit na poskytovatele zdravotní péče, kteří dříve u ministerstva dopravy byli," řekl Heger.

Tagy: doprava zdravotnictví bárta vv ministr

Zdroje: ČTK