Ministerstvo školství spouští medíální kampaň. Bude stát 90 milionů

- Aktuality autor: Ondřej Neufus

Ministerstvo školství připravuje mediální kampaň, která bude informovat o výsledcích programu Výzkum a vývoj pro inovace. Spoty budeme moci vídat mimo jiné v televizi i irádiu.

Ministerstvo školství.

Ministerstvo školství.,zdroj: Profimedia.cz

Ministerstvo školství spouští za 90 milionů korun kampaň v médiích, která propaguje výsledky operačního programu EU Výzkum a vývoj pro inovace (VaVpI). Progamu přitom hrozí nedočerpání miliard korun. Zajištění co největší publicity ale ukládají pravidla EU, řekl ČTK Radek Melichar z ministerstva.

Spoty budou i na internetu

Až do května se budou v televizi a rádiu vysílat propagační spoty, součástí kampaně bude i inzerce na internetových portálech. "Stěžejním motivem první fáze kampaně je poukázat na důležitost inovací a vynálezů, které všichni používáme ve svém běžném každodenním životě. Děje se tak prostřednictvím příběhu člověka, který při vyřizování všedních záležitostí s naprostou samozřejmostí využívá výsledky vědy a výzkumu," popsal Melichar. Kampaň má také upozornit na prospěšnost investic do vědy, přičemž tato oblast je v Česku trvale podfinancovaná.

Ministerstvo poté provede průzkum, nakolik reklama zvýšila povědomí o programu VaVpI. Další fáze kampaně jsou naplánovány na podzim tohoto roku a v roce 2015. Kampaň připravuje společnost Comunica, a.s., mediální prostor zajišťuje společnost Knowlimits s.r.o., přičemž obě zvítězily ve výběrovém řízení.

Oslovení velkého počtu lidí je drahé

Ačkoliv Evropská komise ukládá ministerstvu zajistit co největší publicitu programu, částku na kampaň si stanoví sám úřad. Podle Melichara jim odborníci na komunikaci doporučili k oslovení co nejširší veřejnosti právě spoty v televizi a rádiích. Tomu pak odpovídá cena. Z celkového rozpočtu programu jsou na publicitu vyčleněny desetiny procent. Protože ve VaVpI ale bylo přes 50 miliard korun, celkově se na propagaci vydaly stovky milionů.

Z programu je financován vznik šesti obřích vědeckých center po celé republice. Patří mezi ně například superlaser ELI v Dolních Břežanech u Prahy nebo biomedicínské centrum Biocev ve Vestci.

Ministerstvo pro místní rozvoj ale nedávno oznámilo, že v programu hrozí nedočerpání až 7,5 miliardy korun. Ministr školství Marcel Chládek (ČSSD) na to reagoval s tím, že by z této částky chtěl zachránit 4,5 miliardy. Ministerstvo školství spravuje ještě další program EU Vzdělávání pro konkurenceschopnost určený na zkvalitňování výuky. V něm hrozí nedočerpání až 1,9 miliardy korun.

Tagy: kampaň EU Ministerstvo školství

Zdroje: ČTK