PŘEHLED: Rusové ovládají Krym již více než dva týdny

- Aktuality autor: Ondřej Neufus

Je to již více než čtrnáct dní co ruská armáda ovládla Krym. I přes referendum, kde se většina obyvatel poloostrova vyjádřila k připojení k Rusku, USA i Evropská unie odmítají volby uznat.

Proruští stoupenci na Krymu

Proruští stoupenci na Krymu,zdroj: Profimedia.cz

 1. března - Nový šéf autonomní vlády na Krymu Sergej Aksjonov oznámil, že převzal kontrolu nad bezpečnostními silami v oblasti. Požádal ruského prezidenta Vladimira Putina o pomoc. 
    - Ruský parlament schválil záměr prezidenta Putina nasadit na Ukrajině vojáky. Kreml to zdůvodnil ukrajinskou krizí a potřebou chránit životy Rusů. Poté ruská armáda prakticky převzala kontrolu nad Krymem. 
    - Ukrajina požádala USA a další klíčové země RB OSN, aby pomohly ochránit její územní celistvost.

4. března - Putin před novináři objasňoval ruskou roli na Krymu. Na Krymu prý neoperují ruští vojáci, ale "ozbrojené síly sebeobrany". Vydal ruským jednotkám rozkaz k návratu do kasáren po rozsáhlém cvičení v oblastech sousedících s Ukrajinou.

6. března - Krymský parlament schválil rezoluci o připojení poloostrova k Ruské federaci a o uspořádání referenda o odtržení od Ukrajiny. 
    - Ukrajinský premiér Arsenij Jaceňuk v Bruselu označil rozhodnutí krymského parlamentu za nelegální krok. 
    - USA rozhodly o vyhlášení vízových sankcí proti vybraným hodnostářům z Ukrajiny, Ruska i Krymu.

9. března - Ruská armáda odřízla Krym od vnitrozemí.

11. března - Krymský parlament většinou 78 z 81 hlasů přijal deklaraci nezávislosti. 
    - Krymské úřady uzavřely letecký prostor nad poloostrovem.

15. března - Moskva vetovala návrh rezoluce RB OSN, který označuje referendum o statusu Krymu za neplatné.

16. března - Pro připojení Krymu k Ruské federaci se v referendu vyslovilo 96,8 procenta hlasujících. K volebním urnám se dostavilo 83,1 procenta obyvatel Krymu s volebním právem. USA i EU referendum odmítly.

17. března - Krymský parlament v reakci na výsledek referenda vyhlásil nezávislost Krymu a požádal o připojení k Rusku. Ruský prezident Vladimir Putin nezávislost Krymu uznal. 
    - EU, USA a některé další země kvůli referendu schválily sankce vůči několika představitelům Ruska a Krymu.

18. března - Ruský prezident Putin podepsal v Kremlu s představiteli Krymské republiky a krymského přístavu Sevastopol smlouvu o vstupu obou subjektů do Ruské federace.

19. března - Ruský ústavní soud potvrdil zákonnost smlouvy o připojení Krymu k Rusku. 
    - Účastníci proruského mítinku v Sevastopolu vtrhli do štábu ukrajinského vojenského námořnictva; ukrajinští vojáci areál bez boje opustili a nad budovou vlaje ruská vlajka. K vyřešení incidentu poslal ukrajinský premiér Arsenij Jaceňuk na Krym svého ministra obrany Ihora Teňucha a prvního vicepremiéra Vitalije Jaremu; ani jednoho ale na Krym nevpustili. 
    - Za jednací stůl zasedli vrchní velitel ruské černomořské flotily viceadmirál Alexandr Vitko a vrchní velitel ukrajinské černomořské flotily viceadmirál Serhij Hajduk, jehož pak "dočasně" zadržela sevastopolská prokuratura kvůli výslechu. 
    - Příslušníci krymských proruských "sil sebeobrany" a ruští vojáci obsadili další ukrajinskou posádku na Krymu - základnu ukrajinského námořnictva v obci Novoozerne. 
    - Ministr Teňuch prohlásil, že ukrajinské jednotky Krym neopustí; reagoval tak na úterní výzvu Moskvy, aby ukrajinští vojáci přešli na stranu krymských ozbrojených složek a stali se později příslušníky ruské armády, nebo odešli z Krymu. 

Tagy: Rusko Krym volby

Zdroje: ČTK