Moskva podniká poslední kroky k připojení Krymu. Formality zaberou pár dní

SLEDUJEME - Aktuality autor: Sebastian Kantor

Rusko narychlo dokončuje právní akty nutné k připojení Krymu, vše chce mít hotovo do několika dnů. Proruští demonstranti v Sevastopolu mezitím vtrhli do štábu ukrajinského vojenského námořnictva a obsadili ho. Ruští vojáci včera na Krymu zaútočili na ukrajinskou základnu a zabili ukrajinského vojáka, dalšího zranili. Ztráty hlásí i krymská domobrana.

Proruští Krymčané se radují z připojení poloostrova k Rusku

Proruští Krymčané se radují z připojení poloostrova k Rusku,zdroj: Isifa.com

Šéf dolní komory ruského parlamentu Sergej Naryškin novinářům řekl, že během dnešního dne Putin text smlouvy o připojení Krymu a příslušný návrh ústavního zákona pošle k ratifikaci do Státní dumy. "Ujišťuji ruskou veřejnost, že poslanci s ratifikací těchto dvou historických dokumentů nebudou váhat," řekl Naryškin.

Připojení označil za "zlom světových dějin a triumf v soupeření dobra a zla". Smlouvu o připojení Krymu k Rusku podepsal v úterý prezident Vladimir Putin s představiteli krymského vedení. Ukrajina a západní státy označují tento krok za anexi a odmítají ho uznat. 

Naryškinův náměstek Sergej Železňak prohlásil, že dolní komora chce ratifikovat krymské dokumenty do konce tohoto týdne. Pak přijde na řadu Rada federace, horní komora ruského parlamentu, kde by ratifikace neměla trvat o nic déle. "V konfrontaci se Západem se rodí nová, veliká civilizace," dodal Železňak. 

Stará žena v Simferopolu, za ní ruský tank

Stará žena v Simferopolu, za ní ruský tank,zdroj:Getty Images

Rychle a neveřejně

Podle agentury Interfax už dnes ráno dorazil text rusko-krymské smlouvy do sídla ruského ústavního soudu, který podle zákona musí rozšiřování Ruské federace potvrdit. Slyšení v ústavním soudu bude rychlé a neveřejné, napsala krymská tisková agentura Kryminform. 

V Rusku mezitím neutichá nadšení z krymského záboru, který média označují za první územní zisk země po sérii trpkých ztrát způsobených rozpadem Sovětského svazu. Poslanci údajně projednávají návrh, aby do rozvrhu všech ruských škol byla zařazena zvláštní hodina věnovaná spojení Ruska s Krymem. V Moskvě má jedno z veřejných prostranství nést jméno "Náměstí znovusjednocení Ruska s Krymem". 

Muži připevňují ruskou vlajku na střechu radnice v krymském městě Bachčisaraj

Muži připevňují ruskou vlajku na střechu radnice v krymském městě Bachčisaraj,zdroj:Getty Images

S ženami nebojujeme

Radikálně naladění účastníci proruského mítinku v Sevastopolu dnes strhli zátarasy před sídlem ukrajinského vojenského námořnictva a vtrhli dovnitř. Podle agentury Interfax se jim příslušníci ukrajinské armády postavili na odpor, v areálu panuje napjatá situace a dochází k potyčkám. Obě strany vyjednávají. Ukrajinský ministr obrany Ihor Teňuch oznámil, že Kyjev z Krymu své jednotky navzdory ruskému tlaku neodvolá. 

Z agresivně naladěného davu se v Sevastopolu podle Interfaxu ozývaly výzvy, aby se ukrajinští vojáci vzdali a složili zbraně. Na místo přijely vozy záchranné služby. Ukrajinská vlajka na stožáru před objektem byla stažena, místo ní se objevila vlajka ruská. 

Podle ukrajinské agentury Unian se ukrajinští důstojníci snaží zabránit chaosu a brání demonstrantům, aby pronikli do kasáren. V davu je podle očitých svědků mnoho žen, proti nimž ukrajinští vojáci nechtějí zasahovat. 

Neozbrojeně ozbrojeni

Podle mluvčího ukrajinských vojsk na Krymu Volodymyra Selezňova demonstranti nejsou ozbrojeni. Zpravodaj agentury Reuters ale na místě viděl tři ozbrojence v ruských uniformách bez hodnostního označení. 

Ruští policisté v Simferopolu

Ruští policisté v Simferopolu,zdroj:Getty Images

Rusko v úterý ukrajinské vojáky vyzvalo, aby přešli na stranu krymských ozbrojených složek a stali se později příslušníky ruské armády. V opačném případě mají z Krymu odejít, místní úřady jim prý v odchodu nebudou nijak bránit. 

Ministr Teňuch dnes ruskou nabídku odmítl a prohlásil, že ukrajinské jednotky z Krymu neodejdou. Na přímý dotaz novinářů, zda Kyjev v nynější situaci svá vojska z poloostrova odvolá, odpověděl Teňuch slovy "nikoli, zůstaneme tam". 

Ukrajinské politiky na Krym nepustili

Ani ministra Teňuha, ani náměstka Jaremu však na Krym nevpustili, uvedl list Ukrajinska pravda na svém webu bez dalších podrobností. Dodal, že kvůli situaci na Krymu se svolává mimořádné zasedání Rady národní bezpečnosti a obrany. 

Předseda krymské vlády Sergej Aksjonov již dříve avizoval, že ukrajinská delegace na Krym vpuštěna nebude. Rusko ani vláda krymských separatistů ukrajinské vedení neuznává a označuje je za nelegální povstalce vystavené vlivu pravicových radikálů. "Nikdo je tu nechce, nikdo je sem nepustí, pošleme je zpátky," řekl Aksjonov novinářům. 

V hlavním štábu ukrajinského vojenského námořnictva v Sevastopolu o řešení násilného incidentu jednalo nejvyšší velení ruských a ukrajinských jednotek na Krymu. Podle agentury ITAR-TASS za jednací stůl zasedli vrchní velitel ruské černomořské flotily viceadmirál Alexandr Vitko a vrchní velitel ukrajinské černomořské flotily viceadmirál Serhij Hajduk. Vitko později jednání bez jakéhokoli komentáře opustil, Hajduk byl však "dočasně zadržen", aby mohl být vyslechnut sevastopolskou prokuraturou, a to prý kvůli předání rozkazu "povolujícího střílet proti pokojným občanům", jak napsala agentura ITAR-TASS. 

Ukrajinští vojáci mají povolení použít zbraně

Rozkaz, povolující Ukrajincům použít zbraně na svou obranu, byl vydán po úterní potyčce s proruskými domobranci v Simferopolu, při které zahynul ukrajinský voják. Podle ruské strany šlo o provokaci, podobnou střelbě odstřelovačů při kyjevských demonstrací.

Tagy: Rusko Ukrajina Krym krize na Krymu ukrajinská krize

Zdroje: ČTK