Milion a půl Francouzů v ulicích Paříže. Městem prošel průvod proti terorismu

AKTUALIZOVÁNO SLEDUJEME (aktualizováno: 11. 1. 2015 19:40) - Aktuality autor: Hana Dubnová

Do ulic Paříže v půl čtvrté vyrazil pietní pochod připomínající památku 17 obětí teroristických útoků v posledních dnech. Podle předběžných odhadů organizátorů dorazilo až milion a půl lidí. I proto se průvod pohyboval velmi pomalu, někteří jeho účastníci ani dvě hodiny po jeho začátku neopustili náměstí Republiky. Plné totiž bylo i cílové náměstí Národa.

Na náměstí Republiky a v jeho okolí se shromáždily statisíce lidí, průvod v čele s francouzským prezidentem zamíří na náměstí Národa

Na náměstí Republiky a v jeho okolí se shromáždily statisíce lidí, průvod v čele s francouzským prezidentem zamíří na náměstí Národa,zdroj: Isifa.com

Ve skutečnosti šlo z bezpečnostních důvodů o dva průvody - "VIP" členové prošli přímou cestou, ten "skutečný" v pochod v čele s příbuznými obětí měl delší trasu, měří zhruba tři kilometry.

V čele průvodu kráčeli francouzský prezident Francoise Hollande a německá kancléřka Angela Merkelová. Zúčastnila se ho zhruba šedesátka předních světových politiků. 

Průvod směřující z náměstí Republiky na náměstí Národa doprovázely už od dopoledne mimořádná bezpečnostní opatření. V pohotovosti má být více než 5500 policistů a vojáků. Stanice metra poblíž trasy průvodu byly z preventivních důvodů uzavřeny. 

Účastníci pochodu se na místě scházeli už od dopoledních hodin. Drželi francouzské vlajky i transparenty s heslem "Já jsem Charlie", které se stalo symbolem odsouzení teroristického středečního útoku na redakci satirického časopisu Charlie Hebdo.

Průvodu, který má ukázat semknutí Francouzů, se účastnili také muslimové a Židé a jejich čelní představitelé. "Dnes ke Paříž hlavním městem světa," prohlásil francouzský prezident Hollande.

K účasti na manifestaci je v posledních dnech vyzývali francouzští politici, neziskové organizace i média. Významné francouzské deníky dnes vyšly ve speciálním vydání. Aby se na místo dostali všichni, kdo se chtějí akce zúčastnit, jsou během dneška mimo jiné příměstské vlaky zdarma a dálkové tratě do Paříže podle České televize jezdí s velkými slevami.

Průvod má uctít památku 10 lidi, kteří zahynuli v redakci časopisu Charlie Hebdo, čtyř obětí atentátu na košer lahůdkářství a tří policistů, kteří zemřeli během zásahů proti teroristům.

Tagy: Francie terorismus a násilí útok na Charlie Hebdo

Zdroje: ČTK,Česká televize